Z bláta do . . . Slunce

Ještě nikdy jsem se nezúčastnil výlovu rybníka. Proč tedy nezačít rovnou tím největším u nás. K Rožmberku jsem přijel se záměrem, vylovit z bláta vypuštěného rybníka barvy vycházejícího Slunce. 

Do Třeboně jsem dorazil už v pátek večer, abych mohl být v sobotu ráno na místě už před východem Slunce – 7:21.

Když jsem dorazil na hráz, byla ještě tma a vzhledem k mrakům, bylo jasné, že se Slunce nedočkám. Nad vypuštěným rybníkem se shlukovali racci, osvětlení lampou u maringotek rybářů. Našel jsem si místo a zkusil je vyfotit. Pro velkou tmu jsem musel použít buď vysoké ISO, nebo dlouhý čas. Zvolil jsem kompromis 6400 ISO a 2s, aby racci nebyli příliš rozmazaní. Chtěl jsem počkat, až začne svítat a budu moci snížit ISO a zkrátit čas. Ale smůla, racky něco vyrušilo a odlétli nenávratně pryč.

Pokud najedete myší na fotografii, nebo ji rozkliknete, zobrazí se údaje o času pořízení, ISO a expozičním času. Pokud je uveden rozsah časů, byla fotografie složena z více expozic. Clona byla vždy 8.0.

Slunce nevycházelo, a tak jsem si alespoň v klidu prohlédl výlov a připravil se na další den.

Druhý den to vypadalo nadějně. Když jsem dorazil na hráz, Slunce, které se chystalo vyjít, barvilo oblohu do oranžova a jeho odraz bláto do fialova.

Ovšem při směru kolmo k paprskům, se barvy výrazně změnily. Pomocí polarizačního filtru jsem zvýšil odlesky v blátě a vyfotil podobný záběr, jako předchozího dne. Jen racci se neukázali. Zato vlevo jsem si všiml ostrůvku, okupovaného volavkami.

Rozhodl jsem se, vyfotit je přímo proti vycházejícímu Slunci. Nebyl jsem sám, kdo pospíchal na pozici, než začne východ Slunce. Foceno proti mlhám s použitím extenderu 2xIII nasazeného na objektivu 70-200, takže je znát úbytek kresby.

Stačilo se pootočit o devadesát stupňů a z modré se stala rudá. Kousek jsem popošel a čtyři minuty fotil vycházející Slunce.

Jak východ probíhal, si můžete prohlédnout na videu složeném ze 14 fotografií v průběhu čtyř minut.

Po půl osmé se začali trousit rybáři a samotný výlov mohl začít. Slunce už bylo výš a tak jsem zkusil vyfotit ve zlatém protisvětle houfující se rybáře.

Počkal jsem, až rybáři začali zatahovat a vyfotil si je, jak jdou z bláta za Sluncem.

Určitě stojí za to, zajet se na výlov podívat. Jediným mínusem je velké množství lidí. Letos dorazilo přes šedesát tisíc lidí. Vše je ale perfektně zorganizované. Pokud chcete fotit, je ideální přijet už v pátek ráno. V sobotu je největší nápor a v neděli už není druhová skladba ryb tak pestrá. Takového candáta už v neděli neuvidíte. Foceno v pátek večer mobilem.

Barva se při focení východu Slunce mění každý okamžik. Záleží také na úhlu pořízení snímku. Těsně před východem jsou při kolmém směru barvy do modra a při protisvětle do oranžova a fialova. Při samotném východu se vše zbarví od žluté do červené. Později po východu je zase v protisvětle vše zlaté. Kromě zelené se mi podařilo vyfotit všechny barevné odstíny duhy. Vlhké bláto fungovalo jako ideální odrazná plocha, která lámala světlo a tím měnila jeho barvu.

Udělejte si také radost a vyfoťte si východ Slunce.  Teď na podzim je ideální doba, protože není potřeba tak brzo vstávat. Přeji všem co nejbarevnější světlo!

P.S. Tento článek věnuji Vavřincovi, který se narodil v den stých oslav vzniku Republiky. Ať je Tvůj život plný barev všech odstínů! D.Z.