2015-1. Cesta na Faery

1.-2.8.2015

NORRÖNA.

Je poslední večer naší druhé cesty na Island. Ležím ve stanu a snažím se usnout. Až se ráno vzbudíme, sbalíme stan, nalodíme se a tím naše výprava definitivně skončí. Nedaří se mi usnout a tak přemýšlím jak naložit se zážitky a s fotkami, které jsem během cesty nasbíral. Což takhle doplnit fotky textem a naopak. A všechno dát na web. Všechno je jednou poprvé. Stejně jako cesta na Island . . .
Pomalu usínám. Snad si ráno vzpomenu . . .

Pokud jedete na Island lodí s vlastním vozem, tak jako jsme se rozhodli my a vyjedete už v sobotu z dánského přístavu Hirtshals, tak nezbytnou součástí vaší cesty na Island je třídenní zastávka na Faerských ostrovech.

Samotná cesta k lodi je i přes její délku (z Prahy téměř 1200 km) podstatně příjemnější než např. cesta k chorvatskému pobřeží. Jediným slabým místem je průjezd Českým středohořím, kde se objíždí nedokončený úsek dálnice D8. Jinak jsme jeli výhradně po německých a dánských dálnicích prakticky až do přístavu Hirtshals.

V Německu jsme volili tentokrát cestu přes Drážďany, Magdeburg a Hannover dále na Hamburg. Pak cesta vede napříč celým Dánskem okolo měst Kolding a Aalborg.

Vyjížděli jsme v pátek večer kolem desáté hodiny a do cíle bez komplikací dorazili v sobotu ráno před desátou hodinou. Měli jsme tedy dostatek času, protože loď přijížděla až kolem poledne. Nakonec NORRÖNA faerské společnosti Smyril Line přijela o půl hodiny dřív a my jsme se úspěšně nalodili.

Na Faery plula loď asi 32 hodin. Protože celou cestu bylo hezky, trávili jsme ji většinou na „sandece“. Teprve když jsme se blížili k Faerským ostrovům, počasí se začalo kazit a tak jsme někdy po desáté hodině večer spatřili konečně vytoužený cíl první části cesty, přístav Tórshavn  pod mlžným příkrovem.

Úspěšně jsme se vylodili a za bezdeštivého počasí (zázrak !) postavili jen malý stan, protože hned druhý den ráno jsme se chtěli přesouvat dál. Unavení z přesunu jsme usnuli a jen matně slyšeli, že začalo pršet…