2021-4. Duhové hory

14.-17.7.2021

  • Deštivý Landmanalaugar z okna chaty

  • Lávové pole z výpravy na Blahnukur

  • Duhové hory se zuzkou a Blahnukur vpravo

  • Brennisteinsalda

  • Výhled na severní svahy Duhových hor

  • Sudurnámur

  • Niva řeky Jokulgilskvíst

  • Blahnukur z Brennisteinsaldy

Po devíti letech jsme se opět odvážili do Duhových hor. Jízdu 30km „efkovou“ silnicí jsme zdárně zvládli. Tentokrát i se závěrečným dvojbrodem.

Středa 14.7.2021

Přesun do Landmanalaugaru, kde chceme zůstat více dnů. Cesta cca 350 km. Po č. 1, podmořským tunelem a dále do Selfossu. V blízkosti je Laugardaelakirkja, kde je na hřbitově pohřben šachista Bobby Fischer. Na bílém náhrobku měl islandskou minci (myslím, že 10 korun), tak jsme přidali českou pětikorunu.

Pokračujeme po silnici č. 32. Posledních 30 km byla silnice bez asfaltu. Byla tam cedule, že mohou na ní jet jen auta 4×4, ale jako F značená není. Do L. jsme dorazili okolo 16:30 hod. Tentokrát jsme zdolali i brod. Zaplatili jsme si nocleh v místní skáli = hut. Je to velká chalupa pro 70 lidí. Spíme ve svých spacácích v ložnici pro 25 lidí. Nebyla plná. K dispozici je velká kuchyň s tekoucí vodou, vybavená nádobím a plynovými vařiči. Paráda! Večer koupání v teplém jezírku a rovnou šup do spacáku.

Čtvrtek 15.7.2021

Zdeněk mne nechal spát, vstáváme až v 8:30 hod. Snídaně, káva, mažu svačinu a v 10 hod vyrážíme přes horu Bláhnkur na výlet, cca 14 km. Modře značená trasa. Výhledy, kocháče, chvílemi modrá obloha. Zpět jsme v 16 hodin. Jdeme se naložit do teplé vody. Zděněk vaří kuskus, kávička.

Dnes nádherné výhledy na barevné hory. Je ještě docela dost sněhu. Řeky, které z výšky vypadají jako silnice. Počasí dnes lepší než včera, chvílemi i sluníčko. Několikrát jsme šli přes sněhové pole. Je to tady prostě samé pole, většinou tedy lávové. Dnes taky spíme v chalupě. Zítra nemají volno, protože v sobotu se běží maraton odtud do Porsmorku. Takže zítra večer budeme spát ve stanu. Zdeněk včera přejel s autem přes brod do kempu.

Cestou nahoru na Kirkjufell jsem viděla malé zakrslé rdesno. Nedivím se, že tady nic moc nevyroste. Hodně fouká a rostlinky a stromy to mají těžké.

Pátek 16.7.2021

Ráno se budíme něco po sedmé. Mažu svačinu, snídaně, kávička. Zdeněk postavil stan, ať máme připraveno. Vyrážíme na výlet po bílé trase, vpravo nad kempem jsme obešli kus údolí. Byly zas jiné pohledy, hlavně na mnoho ramen řeky, která vytváří neuvěřitelné obrazce. Nahoře hodně foukalo, kdybychom neměli dřívější zkušenost, tak řeknu, že přímo fičelo. Počasí bylo pěkné. Nepršelo, chvílemi modroha a sluníčko. Zase kocháče. Cca 6 km. Zpět v kempu jsme byli v 15 hodin. Výlet vedl nejdřív údolím řeky přes písečné naplaveniny, pak jsme se vyšplhali nahoru na hřeben odkud byly nádherné výhledy právě do údolí na mnohoramennou řeku.

Láva se najednou zastavila a ztuhla a pod touto hradbou dnes stojí kemp. Jsou tu 2 chaty a má tu několik menších chatiček i safetravel.is – Rescue and search. Mají super vybavená auta s anténami na GPS signál.

Koupání v teplém jezírku. Večer zataženo, zima, fouká. Zdeněk griluje u stanu jehně, velký vařič nejede, takže 2 kameny, mezi nimi grilovací mřížka, pod tím VAR. Všechno umístěné v předsíňce. Jehně bylo výborné, ale vymrzli jsme. Už ve 20 hodin ležíme zakutaní ve spacácích. Venku zima, mlžné mraky, fouká, ale neprší.

Sobota 17.7.2021

Dnes v L. startuje ultra maraton. Cca 54 km do Porsmorku. Start byl v 9 hodin. Přijelo plno autobusů a přivezli 20 WC, které hned po odstartování zase odvezli. Na startu cca 600 lidí. Vstávám v 7:30 hod, dělám svačinu na výlet a snídani – zase na VARu. Na zítřek budeme spát zase v chalupě. Zdeněk do 9:30 hod fotil běžce, snídaně, teplé koupáníčko, káva. Pak bouráme stan. Ve 13 hodin vyrážíme na výlet na kopec Breinisteinsalda. Jen krátký okruh z kempu. V 16:30 hod jsme zpět. Počasí sunshine už od rána, Island se dnes tváří, jakoby neuměl pršet, foukat, mlžit atd. Nic jsme nevařili, jen chleba a polévku. Vypila jsem si šampáňo. Teplý večer, sluníčko. Seděli jsme venku.