Island 2019

Letos jsem se při tvorbě kalendáře vrátil k původnímu formátu – panorama na výšku v poměru 1:3. Jako téma se vzhledem k naší cestě na Island nabízely fotografie z tohoto kouzelného ostrova. 

Opět jsem se přesvědčil, že panorama na výšku je obtížná disciplína. Najít dostatek motivů během tří týdnů, nebylo nic lehkého. Celkem jsem nafotil dvacet čtyři panoramat. Většinu z nich zrcadlovkou, ale některé kompaktem a dokonce i mobilem.

Jaké jsem do kalendáře vybral a příběhy některých z nich si můžete přečíst níže.

Leden jsme vyfotili na útesu Trælanípa ostrova Vágar Faerských ostrovů. My jsme stáli na nejjižnějším útesu a fotoaparát byl na protějším, který byl výškově o něco níž, takže je fotografie z podhledu. Složeno ze dvou fotek na výšku. Foceno zrcadlovkou 35mm objektivem ze stativu  metodou „pejsek a kočička“. Nejdřív šla na útes Zuzka, a když tam byla, tak jsem ji vyfotil. Když už byla vyfocená, slezla dolů, a vyškrábal jsem se na útes já, a Zuzka vyfotila mě. A tak jsme byli vyfocení oba, a pěkně na nás svítilo sluníčko. Naštěstí nezačalo pršet, nezmokli jsme a nemuseli se fotit znova.

Také Únor je z ostrova Vágar. Jde o vodopád Bøsdalafossur, který tvoří voda vytékající z největšího jezera Faerských ostrovů Leitisvátn do Atlantiku. Panorama je výřezem jedné fotografie zrcadlovkou na výšku. Tento ostrov nám učaroval minimálně stejně, jako Island.

V Březnu se přesuneme na Island. Konkrétně do jeho severních fjordů. Když jsme projeli dva tunely, které postavil Metrostav, dlouhé přes deset kilometrů a zastavili na odpočívadle před Siglufjörðurem, ocitli jsme se v zemi lupin. Vytáhl jsem zrcadlovku a vyfotil panorama směrem k ústí tunelu ze tří fotografií na šířku.  Spodní fotografii jsem zaostřil na lupiny, horní na tunel.

Duben je z odpočinkové vycházky po lávovém poli Leirhnjúkur poblíž Mývatnu. Měl jsem s sebou jenom kompakt a panorama složil ze dvou fotografií na výšku.

Květen se mi podařilo ulovit ve známé kolonii papuchalků na útesu Borgarfjarðarhöfn, kousek od Bakkagerði. Pomocí zrcadlovky s 400mm objektivem se mi brzy ráno podařilo zachytit jeden ze symbolů Islandu s pryskyřníky v popředí. Panorama je výřezem z jedné fotografie.

Červen je pro mě dalším ze symbolů Islandu. Fotografii jsem si nazval „Země ovcí“ (Lamb Land). Jednak podle tvaru skály v kaňonu řeky Jökla, který připomíná tvar jehněčích kotlet, které jsme si zamilovali. A pak podle malinkých teček, které je vidět na rozhraní trávy a skály. Jsou jimi všudypřítomné ovce, které se přes půl roku volně pohybují po ostrově i v místech, kam lidé nezavítají. Celý ostrov je jen jejich. Než přijde podzim a… Panorama je složeno ze čtyř fotek na výšku pořízených zrcadlovkou.

Červenec je také spjat s ovečkami. Připomíná úprk beránků od zbytku mraků, které po nich marně natahují ruce. Fotografie vznikla při našem treku po východních fjordech v den, kdy se na obloze odehrávalo neuvěřitelné divadlo. Ač se to nezdá, jedná se o panorama složené ze čtyř fotografií pořízených zrcadlovkou 17mm objektivem.

Srpen je jediným panoramatem pořízeným mobilem. Nic jiného jsem totiž s sebou, v úžasném bazénu v Hofsósu ve Skagafjörðuru, neměl. Panorama je celkem ze dvou fotografií na výšku.

Září je z treku po východních fjordech, ze zastávky v Breiðuvíkurskáli, kde jsme dvakrát přespali. Za chatou se válely vysloužilé bójky, které večer vrhaly dlouhé stíny. Panorama je výřezem z fotografie na výšku.

Říjen jsem zpod deštníku vyfotil od úžasné kavárny Litlibær. Jedná se o výřez z fotografie na výšku zrcadlovkou s 250mm objektivem.

Listopad nás vrací zpátky na Faerské ostrovy, které by zasloužily důkladnější prozkoumání. Jedná se o vodopád Múlafossur u vesničky Gásadalur. Panorama je výřezem jedné fotografie zrcadlovkou na výšku.

Pro Prosinec jsem symbolicky zvolil jednu z posledních fotografií z našeho výletu. Je z posledního dne z přístavu Seyðisfjörduru, odkud jsme následující den odjeli domů. Ke kostelu vede cesta ve všech barvách, které jsme na Islandu viděli. Panorama jsem složil ze dvou fotografií na výšku pořízených kompaktem zpod deštníku.

Tento rok mám úspěšně za sebou, ale nápad na příští rok ne a ne přijít. Jestli se nakonec dostaví, se dozvíte za rok na stejném místě.