ML v praxi
V minulém článku o Magic Lanternu jsem popsal, jak ML nainstalovat. Dnes se podíváme, jak ML využít pro expoziční bracketing, nebo časosběr. Ten se dá použít například pro Time Laps video, nebo fotografie hvězd.
Nejdříve se podíváme na expoziční bracketing krátkých časů do 30s. Tím samozřejmě disponuje i fotoaparát. Jenže má několik omezení. Tím hlavním je nutnost zmáčknout spoušť pro každý snímek zvlášť. Pokud chcete na jedno zmáčknutí spouště vyfotit všechny tři, nebo více snímků, musíte použít samospouště s minimálně dvousekundovou prodlevou. To u ML odpadá.
Fotoaparát nastavíme do režimu M nebo Av. Nastavíme expozici (ISO, clonu, případně čas) a zaostříme (ostření mám vyjmuto z tlačítka spouště). V menu Shoot zvolíme Advanced Bracket. V něm si zvolíme Bracket type – Exposure(Tv,Ae), Frames 2 až 11, EV increment – 0.5 až 8 a Sequence – 0 — ++ (nejprve strední hodnotu, pak podexpozici a nakonec přeexpozici). Případně jiné hodnoty, podle záměru. Můžeme také aktivovat položku ISO shifting, která umožní posun expozice změnou ISO místo změnou času, připadně kombinací obojího. Ostatní dvě položky Shoot menu Intervalometer a Bulb Timer nastavíme na OFF.
ML tak výrazně rozšiřuje možnosti expozičního bracketingu fotoaparátu.
Nyní si ukážeme, jak pomocí ML nastavit časosběr krátkých časů.
Fotoaparát opět nastavíme do režimu M nebo Av. Nastavíme expozici (ISO, clonu, případně čas) a zaostříme. V menu Shoot zvolíme Intervalometer. V položce Take a pic every nastavíme čas mezi jednotlivými snímky, například 5s. V Start trigger si vybereme způsob spuštění časosběru – například Half Shutter, které znamená, že se časosběr spustí namáčknutím spouště do poloviny po dobu 1s (to platí i pro dálkovou, nebo drátěnou spoušť). V Start after můžeme zadat zpoždění pro expozici prvního snímku. A v Stop after zadáme počet snímků. Pokud zvolíme 0, bude snímání pokračovat, dokud jej nepřerušíme stisknutím menu ML (symbol koše). Ostatní dvě položky Shoot menu Advanced Bracked a Bulb Timer nastavíme na OFF.
Takto můžeme jednoduše nasnímat podklad pro Time Laps video bez použití dodatečné výbavy fotoaparátu, nebo nutnosti jej manuálně ovládat. Jednou nastavíme, spustíme a za hodinu (den) máme hotovo.
Když jsme se naučili nastavovat bracketing a expoziční časosběr, mohlo by nás napadnout spojit obojí dohromady. To se hodí například, pokud má scéna Time Laps videa světelný rozsah větší, než zvládne fotoaparát i při použití fomátu RAW. Typicky scéna s přímým zdrojem světla (lampy, slunce). Pomocí ML je to hračka.
Nastavení je v podstatě sloučením předchozích dvou. Fotoaparát máme v režimu M nebo Av. Nastavíme expozici a zaostření. Pokud jsme v minulosti už menu Advanced Bracket a Intervalometer nastavovali, stačí je jen zapnout (ML si hodnoty nastavení pamatuje, i když menu vypneme) a máme hotovo. Případně můžeme zeditovat jejich hodnoty. Tentokrát zůstane vypnuto jen menu Bulb Timer.
V praxi tuto možnost asi nevyužijeme často, ale je dobré o ní vědět.
Někdy, například při focení Star Trailů se pořizují fotografie oblohy časy delšími, než je 30s. I s tím nám pomůže ML.
Fotoaparát tentokrát nastavíme do režimu B. Z expozice nastavíme ISO a clonu a zaostříme. V menu Shoot zvolíme Intervalometer. V položce Take a pic every nastavíme čas mezi jednotlivými snímky. Pokud chceme aby snímky následovaly bezprostředně po sobě, nastavíme 1s. V Start trigger si vybereme způsob spuštění časosběru – Take a Pic, které znamená, že se časosběr spustí vyfocením prvního snímku (to platí i pro dálkovou, nebo drátěnou spoušť). V Start after můžeme zadat zpoždění pro expozici prvního snímku. A v Stop after zadáme počet snímků. Pokud zvolíme 0, bude snímání pokračovat, dokud jej nepřerušíme stisknutím menu ML (symbol koše). V menu Shoot položce Bulb Timer nastavíme Exposure duration na délku expozice, například 5min. Menu Advanced Bracked nastavíme na OFF.
Obdobným způsobem, jako bracketing krátkých časů, lze nastavit i bracketing dlouhých časů. Stačí jen v režimu B zapnout položky Advanced Bracket a Bulb Timer. Bracketing je potřeba spustit podržením spouště do poloviny po dobu 1s, jinak nebude první snímek správně exponován! Nenapadá mě ale, kdy by se toho dalo využít.
Na závěr praktická rada, jak sebou vždy mít potřebné návody ve fotoaparátu. Stačí si je ofotit z obrazovky, nebo papíru. Název souboru na kartě přejmenovat na nejnižší číslo od 0001 výš a soubor ochránit proti smazání. Pokud si pak prohlížíte naposled pořízenou fotografii, stačí pootočit rolovacím kolečkem doprava a zobrazí se první návod…