Jak nosím fotoaparát a objektiv

Tak jako asi každý fotograf používající zrcadlovku s výměnnými objektivy, řešil jsem problém jak vše nosit tak, abych měl příslušenství vždy po ruce a nezatěžoval nadměrně své tělo.

Pokud se jedná o kratší vycházku, vystačil jsem si s fotobrašnu a fotoaparátem křížem okolo krku. Vše je rychle při ruce a není problém vyměnit objektiv, nebo filtr.

Protože ale často chodím na celodenní výlety, někdy i na těžko s batohem přes 20 kg, tak jsem potřeboval vymyslet něco jiného. S fotoaparátem problém nebyl, použil jsem Camera Clips (CC) od firmy PeakDesign. Ale pro objektivy jsem hledal řešení marně.

Vymyslel jsem si, že použiji stejný CC a k němu připevním objektiv pomocí stativové objímky a mezikroužku pro focení makra, které jsem koupil v bazaru. Nejdřív jsem na stativovou objímku přišrouboval destičku z CC. Pak jsem do stativové objímky upnul mezikroužek tak, aby po připnutí směřoval objektiv směrem dolů a natočil ho tak, aby se mi objektiv pohodlně nasazoval. Vše nejlépe pochopíte z přiložených obrázků.

Camera Clip, destička CC, stativová objímka, mezikroužek

CC a složený držák objektuvu.

Držák s nasazeným objektivem a extendrem,

S celým systémem jsem velmi spokojený. Většinou mám na jednom popruhu fotoaparát s širokým objektivem a na druhém z jedné strany mezikroužku teleobjektiv a z druhé extender pro teleobjektiv. Můžu tak pohodlně vyměnit objektiv, aniž bych jakkoliv manipuloval s batohem. Samozřejmě, pokud potřebuji použít blesk, nebo stativ, musím batoh dál dolů.

Držák v akci.

Celý systém je velmi stabilní a pohodlný. Tímto způsobem jsem nosil batoh s výbavou dva týdny na Islandu, nebo na „černých“ ferátách v Dolomitech. Stačí jen dávat pozor, aby se objektiv nebo fotoaparát neodřel o skálu. Také proto jsem si vyrobil na fotoaparát a objektiv „pláštěnky“, které chrání před odřením  i před mírným deštěm. Výše zmíněná firma slíbila uvést letos na trh pláštěnku na fotoaparát, které se už nemůžu dočkat. Až bude k prodeji, určitě si ji pořídím a podělím se o zkušenosti.

P.S.
Když jsem si při psaní tohoto článku aktualizoval odkazy na PeakDesign, tak jsem zjistil, že vývojové oddělení už pracuje i na způsobu nošení objektivů. Vše vyřešili podstatně lépe, než já „na koleně“ a už se na jejich LensKit těším. Odpadne totiž problém, kam s objektivem, který sundám z fotoaparátu, nebo držáku, než se uvolní místo. Zatím musím mít v jednom okamžiku v každé ruce jeden objektiv, což není vždy pohodlné.