Canon bez kabelu

Na konci článku Dvoumužné foto jsem zmínil, že můj Canon 5D Mk III nemá wifi. Propojil jsem jej s tabletem delším kabelem, ale to se neosvědčilo, Zapátral jsem, jestli by k fotoaparátu nešlo doplnit WiFi.

Jako první jsem našel originální příslušenství Canon WFT-E7. Jeho nevýhodou je hlavně cena, která se pohybuje od 18 do 20-ti tisíc. Výhodou je, že se dá připevnit na fotoaparát pomocí stativového závitu. S fotoaparátem se propojí standardním USB kabelem. WiFi má dosah až 150m. Spolupracuje s aplikacemi EOS Remote a EOS Utility.

Protože mi 20 tisíc přišlo příliš, hledal jsem dál. A narazil na CamRanger. Toto zařízení pořídíte do 10-ti tisíc. Protože se u nás neprodává, je potřeba si jej objednat. Používá se s bezplatnou aplikací CamRanger Wireless DSLR Remote dostupnou pro IOS i Android. Další výhodou je, že spolupracuje s fotoaparáty Canon i Nikon.

Cena a hlavně dostupnost se mi stále nezamlouvaly. Nakonec jsem našel DSLR Controller. Jedná se o stejnojmennou placenou aplikaci, bohužel pouze pro Android. Aplikace stojí okolo 240 korun a jako HW potřebuje WiFi router TP-Link TL-WR902AC, který lze pořídit do tisíce korun. Router nemá vlastní napájení. Můžete použít jakoukoliv powerbanku v řádu stokorun. Já jsem si vybral rozměrově podobnou REMAX PPL-21. Vše potřebné jsem pořídil za méně než 1.500,-Kč.

Aby vše fungovalo, musíte nejprve přepsat firmware routeru. Nebojte se, není to nic složitého.

Potřebujete k tomu notebook, nebo počítač s WiFi připojením, do kterého si odtud, nebo se stránek DSLR Controlleru, stáhněte nový firmware.

Z nálepky na zadní straně routeru si opište Wireless Password. Budete ho potřebovat k připojení k routeru.

Po zapnutí routeru (připojením k powerbance, nebo do zásuvky) počkejte, až diody přestanou blikat (to trvá asi 30 sekund). Pak se NB, nebo počítačem připojte k WiFi síti routeru (SSID název TP-LINK_E295 nebo TP-LINK_E295_5G). Otevřte webový prohlížeč a vložte do něj adresu tplinkwifi.net. Objeví se rozhraní pro správu, které vás vyzve k zadání uživatelského jména a hesla – obojí je admin.

Nyní přejděte na položku Advanced -> System Tools -> Firmware Upgrade a pomocí tlačítka Browse… vyberte soubor firmwaru, který jste si stáhli. Stisknutím tlačítka Upgrade přehrajete firmware.

To trvá asi dvě minuty. Pokud vše proběhlo v pořádku, nebude už k dispozici síť TP-LINK_E295 a/nebo TP-LINK_E295_5G ale místo nich síť DSLRController_2.4G a/nebo DSLRController_5G, které mají síťové heslo: dslrcontroller.

Kdybyste chtěli router dále konfigurovat, je to možné přes vnitřní adresu: http://192.168.1.1/ s uživatelským jménem: root a heslem: dslrcontroller.

Nyní už máte vše co je potřeba a můžete připojit fotoaparát k tabletu:

  1. Zapněte router.
  2. Počkejte až přestane LED kontrolka blikat.
  3. Připojte svůj telefon či tablet k jedné z WiFi sítí DSLRController_2.4G nebo DSLRController_5G.
  4. Připojte router k fotoaparátu pomocí USB kabelu a zapněte jej.
  5. Spusťte aplikaci DSLR Controller v tabletu.

Program automaticky zobrazí Live View fotoaparátu a Vy můžete začít fotoaparát ovládat na dálku. Dejte pozor, aby fotoaparát nebyl v režimu spánku. V tom případě jej aktivujte namáčknutím spouště a aplikaci DSLR Controller vypněte a zapněte.

No a takto vypadá celá sestava:

Na tyč jsou páskou připevněny router a powerbanka. Ty jsou propojeny kabelem, který z powerbanky napájí router. Ten je USB kabelem připojen k fotoaparátu.

Pomocí této sestavy můžete nejen pomocí monopodu dostat fotoaparát do neobvyklých pozic, ale při umístění na stativ nepozorovaně  fotografovat wildlife, nebo makro. Díky silné wifi, můžete fotoaparát ovládat až ze vzdálenosti 100m. Aplikace navíc rozšíří možnosti fotoaparátu. Například o TimeLapse včetně HDR bracketingu, nebo Focus Bracketing opět včetně HDR bracketingu.

K těmto možnostem a zkušenostem s používání aplikace DSLR Controller se vrátím v některém z dalších článků.

Pokud Vás dálkové ovládání zaujalo, zkuste si jej. Umožní Vám pořízení neobvyklých záběrů a rozšíří možnosti ovládání fotoaparátu.