Trable s panoramaty

Při skládání panoramat v Camera Raw (CR), se Vám možná stalo, že program vypsal chybovou hlášku a panorama se složilo jen částečně, případně nesložilo vůbec.

Důvodu k nesložení panoramat v CR může být více. Pokud pominu případy, že obrazy na sebe opravdu nenavazují, nejčastěji se tak stane, když jsou velké rozdíly v expozici snímků, nebo je v překryvech málo výrazných prvků.

V mém případě CR odmítl složit panorama, protože jsem použil konvertor, jehož data CR nezná a navíc jsem si lehce pohnul zoomem (první fotografie má v EXIFu zoom 381mm a druhá 384mm).

CR nejprve vypsal následující hlášku:

Ale ani po odkliknutí OK se panorama nesložilo. CR vypsalo další chybu:

V takovém případě fotografie nejprve uložte do 16-ti bitového Tifu bez metadat (pozn. – někdy může být výhodnější, metadata naopak do Tifu uložit. To je potřeba vyzkoušet), jak ukazuje obrázek:

Pak CR zavřete a nahrajte do něj uložené Tify. Nyní CR panorama bez problémů složí.

Pokud skládáte panorama z více fotografií a CR jej složí jen z několika prvních, objeví se následující hláška:

V tom případě zkuste složit panorama jen z poslední fotografie, která byla ještě použita a následující, kterou už CR nepřipojil. Pokud CR odmítne spojit i tyto dvě fotografie, objeví se:

Můžete se to pokusit napravit sladěním obrazů, tak aby byly co nejpodobnější a obsahovaly co nejvíce výrazných prvků. To se týká především oblastí se strukturami, jako je obloha, nebo sníh.

Na následující fotografii vidíte příklad sousedních fotografií, které CR nedokázal složit. Vlevo jsou neupravené Rawy. Vpravo jsou upravené Tify, se kterými si CR poradil.

Důležité je, že takto upravené fotografie NEMŮŽETE skládat rovnou v CR! Musíte je nejprve uložit ve formátu Tif. Fotografie pak načtěte do CR a z nich složte panorama. CR totiž při vytváření panoramat vždy pracuje s „výchozí“ fotografií. To znamená s takovou, která má všechny posuvníky nastaveny na „prostředek“. Pokud si fotografii nějak upravíte a chcete, aby se panorama skládalo z takto upravených fotografií, musíte je před skládání panoramat vždy uložit.

Někdy je potřeba vyzkoušet více různých úprav, než se CR při skládání chytne. Buďte proto trpěliví a nevzdávejte to po prvním pokusu. Opakované úpravy provádějte vždy na původní fotografii, ne na upraveném Tifu.

Pokud chcete před složením HDR pomocí CR upravit některé části jednotlivých fotografií, použijte stejný postup. Jediným rozdílem je, že Tify musíte uložit i s metadaty, protože CR bez nich není schopen HDR složit.

Převod do Tifu je možné provést i v jakémkoli jiném programu. Lepší výsledky většinou dávají programy dodávané výrobcem fotoaparátu (u Canonu je to Digital Photo Professional), které umí z Rawu vytáhnout nejvíce detailů. Používám jej ale pouze v případech, kdy vím, že budu fotografii tisknout na velký formát. Pro použití na web, nebo menší formát plně postačuje CR.

Pokud máte schovány fotografie, ze kterých se Vám panorama složit nepovedlo, zkuste výše uvedený postup. Třeba budete mít štěstí a panorama se Vám složit v Camera Row povede.

P.S.

Bez výše popsaného postupu by nebylo možné složit ani následující panorama z cykloputování Ondřeje Klečky na nejvyšší horu Finska. Pokud byste se chtěli podívat na další jeho fotografie, klikněte na panorama.