Neštěstí nechodí po horách…

…ale po Flexaretách. Jak jsem psal v článku Panorama s Flexaretou, koncem února jsem musel dát fotoaparát po tatínkovi do opravy. 

Stihl jsem s ním vyfotit pouhé dva filmy.

Pak jsem si půjčil druhou od Michala. Té se zasekla závěrka už po jednom filmu. Dal jsem ji také do opravy a půjčil si už třetí v pořadí.

A aby toho nebylo dost, tak na konci dubna se smůla s Flexaretami završila. V opravně mi sdělili, že první Flexareta je neopravitelná. Přetrhlo se v ní hlavní pero, které se nedá sehnat. Čas se nedá zastavit a únava materiálu udělala své.

Na poslední fotografii, kterou jsem tatínkovou Flexaretou pořídil, je vidět, že už je s foťákem něco v nepořádku.

Abych si udělal radost, koupil jsem si do té „třetí“ barevný film KODAK Ektar 100/120 a fotil prvně v životě Flexaretou barevně!

Tady je úplně první fotka z návštěvy Hradu.

Film táhne trochu do červena, jak je vidět i na následující fotce z Šárky.

To ale není problém v editoru upravit. Stačilo v Camera Raw posunout posuvník Odstínu do zelena.

Zkusil jsem i převod do černobílé. Výhodou, oproti focení na černobílý film je, že při převodu můžu ovlivnit tonalitu jednotlivých barev a tím nasimulovat barevné filtry a dosáhnout lepšího výsledku. Tady je malá ukázka.

V květnu jsem si do fotoaparátu dal barevný diapozitiv FUJI Provia 100F/120. Příště se pokusím oba filmy porovnat. Zatím mi připadá výhodnější fotit na barevný film, než na černobílý.

Snad už mě smůla opustí, nerozbije se další Flexareta a hlavně se povede opravit ta Michalova.