Čtverec
Focení Flexaretou mě inspirovalo k focení na čtvercový formát i digitálním fotoaparátem. Narazil jsem při tom na jeden problém, se kterým bych se rád svěřil.
Když jsem se vydal fotit Kandíky psí zuby na Medník, kde rozkvétají vždy okolo prvního jarního dne, rozhodl jsem se, že je vyfotím na čtvercový formát. Abych si ulehčil kompozici, fotil jsem přes displej pomocí Live view s nastaveným čtvercovým formátem.
Fotím samozřejmě do RAWu, což má v tomto případě výhodu, že se zaznamená celý obrázek, ne jenom čtvercový výřez. Myslel jsem si, že při zpracování Camera Raw budu moci případně změnit i kompozici. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že tomu tak není, přestože podle velikosti souboru v něm určitě potřebná data jsou.
Zkusil jsem tedu RAW otevřít v programu od Canonu (Digital Photo Professional) a tam jsem opravdu mohl ořezání do čtverce zrušit. Jenže software neumožňuje soubor uložit zpět jako RAW. Pouze jako tiff nebo jpg. Protože jsem zvyklý obraz vyvolávat v Camera Raw, pátral jsem jak ze souboru zrušit informaci, že jde o čtverec. Nakonec jsem nikde nenašel pomoc a tak jsem musel pracně zjistit informace o formátu RAW a vyrobit si program, který ze souboru CR2 (Raw formát Canonu) odstraní informaci o ořezu.
Nazval jsem jej NoCrop.exe a tady si jej můžete stáhnout. Měl by fungovat pro soubory Canonu CR2, ale je možné, že bude fungovat i pro jiné výrobce. Program jsem mohl otestovat jen pro soubory z fotoaparátu Canon EOS 5D Mark III. Pouští se v příkazové řádce a za jméno programu vypíšete jeden, nebo více souborů fotografií, z nichž chcete odstranit informaci o ořezu. Takto opravené soubory se pak otevřou v Camera Raw v plné velikosti, jako obdélník.
Nakonec jsem tedy fotky mohl upravovat, jak jsem zvyklý. Nejprve jsem upravil dvojici Kandíků na standardním pozadí.
Mým cílem bylo ale vyfotit Kandík proti černému pozadí, které jsem vytvořil pomocí hustého lesa.
A hlavně na bílém pozadí proti obloze.
A přidám i dvě fotografie z Flexarety, které jsem vyfotil v březnu. Je na nich vidět, že při focení s Flexaretou není jednoduché se vyhnout zákrytům (na matnici toho není moc vidět) a zachytit neposedného psa. A protože počet snímků je omezen, nelze uplatnit pravidlo „fotím, dokud situace trvá„. Ale i tak mají fotky něco do sebe.
Čtverec je určitě zajímavý formát a má cenu ho vyzkoušet, i když nefotíte Flexaretou. Zvlášť, když máte výhodu výběru čtverce z obdélníku.