Moje první  Time-lapse video

Shodou okolností jsem letos strávil celý Štědrý den doma. Napadlo mě, že toho využiji a natočím své první Time-lapse video.

Ráno jsem vstal před sedmou a když jsem zjistil, že Praha je zahalená do mlhy, rozhodl jsem se, že toho využiji a zkusím natočit celodenní „video“. Na balkon jsem dal stativ s fotoaparátem. Ještě potmě jsem vyzkoušel kompozici pomocí Live View. Nastavil manuální expozici a připojil dálkové ovládání. Vše mohlo začít. Pak už jsem jen z tepla mačkal opakovaně spoušť. Ze začátku, když se mlhy vytrácely a zase objevovaly, jsem exponoval po 10 až 20 sekundách. Později, když se nic zajímavého nedělo, jsem exponoval každou minutu, nebo dvě. Mezi tím jsem vyráběl salát, obaloval kapra, dával stromeček do stojanu a jiné vánoční kratochvíle. I na nějakou tu pohádku došlo. S přibývajícím světlem jsem přes Live View upravoval expozici zkrácením času. A tak to bylo celých 10 hodin až do pěti odpoledne, kdy jsem experiment zakončil postupným ztmavením expozice.

Celkem jsem naexponoval přes 600 snímků a dvakrát vyměnil baterku ve fotoaparátu. Video jsem pak vyrobil ve Photoshopu tak, že jsem si nejdřív načetl snímky do hladin pomocí standardního skriptu „Načíst soubory do balíčku“. Pro vytvoření časové osy jsem si vyrobil skript, ve kterém jsem zadal délku trvání fotografie (ve snímcích)  a délku prolnutí s následují fotografií. Výsledek jsem uložil do formátu mp4 a Vy si ho můžete prohlédnout zde :

V lepším rozlišení s hudbou si můžete video přehrát na YouTube.

Pokud byste si to chtěli také vyzkoušet, tak jsem pro Vás připravil panel „Video“, který Vám to usnadní. Stáhnout zi ho můžete ZDE i s návodem na instalaci.

V panelu najdete 5 tlačítek. Pomocí [Načti vrstvy] nejprve načtete fotky do vrstev nového dokumentu a pak pomocí [Video F] vytvoříte Časovou osu videa. Délku záběru doporučuji zvolit 1frm a Délku prolnutí 3frm. Můžete ale zvolit i jiné hodnoty.

Kromě těchto tlačítek obsahuje panel ještě tlačítko [Video], ve kterém se délka záběru a prolnutí zadává místo ve snímcích v sekundách a je vhodný například pro vytvoření prezentace.

Tlačítko [Prohoď vrstvy] pak změní pořadí vrstev ve Photoshopu. Nově přibylo tlačítko [Prohoď vybrané vrstvy], které prohodí pořadí vrstev, vybraných pomocí tlačítek Ctrl, nebo Alt.

Rozhodně si Time-lapse video zkuste vytvořit. Stačí jen nápad, trocha trpělivosti (nemusíte snímat 10 hodin :-) ) a výsledek Vás určitě potěší. A pokud budete s výsledkem spokojeni, tak se pochlubte!