Posel Jara

Na horách se zima ještě nevzdává své vlády, ale v nížinách již propuká jaro. Jedním z jeho každoročních poslů je i Kandík psí zub (Erythronium dens-canis).

Tato drobná rostlinka vykvétá ještě před prvním jarním dnem a najít ji můžete na jediném místě naší republiky. Roste na svazích vrchu Medník, tyčícího se nad řekou Sázavou. Vypravili jsme se za ní už v sobotu devátého března. Kolonii Kandíků zde, můžete nalézt zhruba do konce března, ale je lépe přijít tam co nejdřív. Loni po prvním jarním dnu kvetlo jen pár posledních kousků.

My jsme tam zavítali v podmračený den, kdy bylo nejlepší fotit Kandík proti obloze.

Rostlinky jsou v bukovém lese, kde vyrůstají přímo z tlejícího loňského listí. Jsou tak jediným zdrojem jiné barvy, než hnědé listí. Bohužel jsem si zapomněl vzít s sebou alespoň čelovku a tak fotografie postrádají výraznější osvětlení.

Další variantou je fotit Kandíky proti tmavému pozadí lesa. Když se pozadí ještě ztmaví v editoru, vychází z toho vcelku slušná světelná atmosféra.

Rostlinky jsou velmi malé, je proto dobré je fotit makroobjektivem ze stativu na více rovin ostrosti, jako nadcházející fotografii čerstvě vyklubaného, ještě plně nerozvinutého květu Kandíku.

Jakoby se Ufo klubalo ze zetlelého listí.

Kromě zdroje světla je dobré vzít s sebou i zástěnu proti větru. Stačí obyčejný deštník. A když je řeč o dešti. Od věci není ani nějaký zdroj kapek vody. Stačí láhev s vodou a trocha šikovnosti.

Pokud budete mít do konce března chvíli času, určitě se sem vypravte. I bez focení se jedná o unikátní zážitek.