Magic Lantern

Pokud vlastníte zrcadlovku Canon, už jste možná slyšeli o Magic Lanternu. Jedná se o alternativní firmware, původně vyvíjený pro zlepšení možností natáčení videa. Časem se možnosti firmware rozšířily i na funkce, které využijete při focení.

ML funguje jako druhý firmware, který se nahrává společně s originálním firmware Canonu. V praxi to znamená, že máte k dispozici dvě menu. Menu ML vyvoláte stiskem tlačítka odpadkového koše (pokud si zrovna neprohlížíte fotky). V tomto menu si pak můžete nastavovat, nebo spouštět nové vlastnosti vašeho fotoaparátu. ML je nahrán na kartě, kterou vložíte do fotoaparátu. ML se tedy nastartuje, jen pokud tam máte vloženou kartu s nainstalovaným ML. Pokud ji vyndáte, ML nefunguje. Můžete tak ML používat, jen když ho potřebujete.

ML se týká zhruba šesti funkcí fotoaparátu. Zvuku, expozice, Live View, videa, pořizování snímků a ostření.

Nejprve si ale ML musíme zprovoznit. Co k tomu budete potřebovat?

Především fotoaparát, který je s ML kompatibilní. Které fotoaparáty to jsou se dozvíte na stránce, kde se ML stahuje, viz následující obrázek.

V současné době jde o třináct fotoaparátů, ale tvůrci postupně doplňují novější typy. Všimněte si, že za číslem fotoaparátu následuje ještě trojčíslí. Jde o číslo verze oficiálního firmware fotoaparátu. ML lze nainstalovat jen na typ s touto verzí firmware. Pokud máte ve fotoaparátu starší verzi, budete si muset nainstalovat novější. Pokud máte novější, budete muset (pokud to vůbec půjde) couvnout na starší.

Dále potřebujete libovolnou kartu kompatibilní s fotoaparátem. Do jejího kořenového adresáře rozbalíte soubory ML, které jste si stáhli. Adresář karty pak bude vypadat nějak takhle :

Nyní si stáhněte program EOScard, pomocí kterého vytvoříte bootovací sektor na kartě. Po spuštění stiskněte pravé dolní velké tlačítko ML a stiskněte Save vpravo nahoře. Pokud se Vám dole zobrazí Write succesful je karta připravena.

Nyní stačí vložit kartu do fotoaparátu a zapnout jej. ML se nahraje a po stistku tlačítka koše, jej můžete začít používat.

Základní menu vypadá nějak takto :

Pokud budete chtít ML aktualizovat, stačí jen stáhnout novou verzi a rozbalenými soubory přehrát původní na kartě.

Pokud byste chtěli ML odstranit, nestačí kartu jen naformátovat. Musíte programem EOScard také odstranit bootovací sektor. Připojíte kartu k počítači, spustíte EOScard a odškrtnete [] EOS_DEVELOP a [] BOOTDISK a stisknete tlačítko Save a v dalším dialogu potvrdíte odstanění ML  Kartu pak můžete používat jako dřív.

Jak ML použít pro nastavení časosběru včetně expozičního bracketingu si ukážeme v příštím článku.