Camera Raw 10.3

V tichosti proběhl update modulu Photoshopu Camera Raw na verzi 10.3. Nové vlastnosti této verze určitě stojí za prozkoumání.

První novinkou je přesunutí Odstranění oparu ze záložky Efektů Fx do záložky Základní. Odstranila se tím jistá nelogičnost, protože v částečných úpravách pomocí Štětce, Kruhového a Odstupňovaného filtru, bylo toto nastavení už dřív.

Další novinka je opravdu inovativní. Do základní záložky přibyla volba profilů a zpracování.

Zpracování si můžete zvolit buď Barevné, nebo Černobílé. Pokud chcete černobílou fotografii upravit více, můžete v záložce Míchání černobílé přiřadit odstíny šedé jednotlivým barvám.

Zatímco přednastavení, kterým jsem se věnoval v článku Přednastavení pro Camera Raw, můžete použít více, profil můžete použít vždy jen jeden. Pokud si zadáte zobrazení profilů jako Mřížka, uvidíte miniatury vizualizace použití profilu. Najetím na ikonu a kliknutím profil aplikujete.

Zatímco přednastavení hýbou táhly, profily je nechávají bez povšimnutí. To je velká výhoda, protože zbývá dostatečný prostor k úpravě profilu.

K profilu si můžete přidat další úpravy a vytvořit profil nový. Ten pak můžete přenést do jiného počítače, nebo použít v LigthRoomu.

Profily nemají vlastní záložku. Pro uložení aktuálního nastavení jako profil je potřeba použít záložku Přednastavení. Pokud při kliknutí na ikonu nového přednastavení podržíme ALT, otevře se dialog Uložení profilu.

Takto si jednoduše můžeme vytvářet vlastní profily, podobně jako přednastavení. Ukládají se do adresáře C:/ProgramData/Adobe/CameraRaw/Setings/Adobe/Profiles/ jako soubory XMP a lze je kopírovat mezi počítači.

Pokud máte problém s instalací přes Creative Cloud, můžete si stáhnout aktuální instalační soubor ze stránky Adobe a nainstalovat Camera Raw ručně.

Adobe se, v souladu s trendy ostatních editorů fotografií, snaží přesunout maximum úprav fotografií rovnou do „vyvolání„, aby zjednodušila úpravy méně zkušeným uživatelům.

Hlavní výhodou úprav v Camera Raw je jejich „nedestruktivnost„. Pokud si fotografie z Camera Raw otevřete jako inteligentní objekt, můžete se ke všem úpravám kdykoliv vrátit a změnit je k Vaší spokojenosti.

Věřím, že Adobe neřeklo poslední slovo a budou následovat  další vylepšení tohoto modulu.