Jak nosím objektiv – II.

Když jsem v září popisoval, jak nosím fotoaparát a objektiv, zmínil jsem se, že můj problém elegantně řeší  LensKit od firmy Peak Design. Minulý týden jsem se jej konečně dočkal a tady jsou moje první dojmy.

Největší výhodou je, že Lens Kit je oboustranný a dokonce i otočný. Dají se na něj přidělat dva objektivy najednou. To je výhodné zejména při výměně objektivu.

Nejdříve sundáme objektiv z fotoaparátu a připevníme jej na volnou pozici Lens Kitu. Pak otočíme objektivy o 180 stupňů, sundáme druhý objektiv z Lens Kitu a nasadíme jej na fotoaparát. Odpadne tedy pokládání měněného objektiv na zem, nebo jeho přidržení „třetí“ rukou. Výměna objektivu je rychlá a bezpečná. Pro vyjmutí objektivu je potřeba stisknout červenou pojistku.

Mezi bajonety je plastová přepážka, takže se nemusíte starat o krytky objektivů. Dáte si je prostě do kapsy a objektiv je po nasazení do Lens Kitu automaticky chráněn. V současné době výrobce vyrábí Lens Kit s bajonetem typu Canon, Nikon a Sony.

V České republice se dá zakoupit v Megapixelu, ve FotoŠkoda, nebo na e-shopu dovozce One-Five.

LensKit.

Další výhodou je variabilita možnosti nošení. Můžeme jej mít přidělaný klasicky na Camera Clipu na popruhu batohu, nebo opasku.

LensKit na CameraClipu na popruhu batohu.

LensKit na CameraClipu na opasku.

Na Lens Kitu jsou ale také tři oka, na které je možné připevnit jakýkoliv popruh a nosit objektiv přes rameno. To je výhodné, pokus se chceme vydat fotit nalehko, bez batohu, nebo brašny. Tento způsob jsem vyzkoušel a byl jsem jím nadšen. Výměna je rychlá a objektiv na těle nijak nepřekáží.

LensKit na popruhu přes rameno.

Představu o práci s Lens Kitem si nejlépe uděláte z videa samotného výrobce. Jsou zde uvedeny všechny možnosti nošení Lens Kitu i výměny objektivů.

Pro celodenní tůry s batohem „na těžko“ je ideální nosit na jednom popruhu fotoaparát a na druhém Lens Kit s objektivem. Alespoň máte batoh vyvážený i vepředu. Pokud si vystačíte se dvěma objektivy, není třeba batoh ani sundávat.

Pro kratší focení „na lehko“ je pak ideální mít fotoaparát na popruhu přes jedno rameno a přes druhé objektiv na popruhu. Případné filtry, nebo příslušenství se vejdou do kapes a není nutné sebou nosit batoh, nebo tašku.

Celkově můžu Lens Kit jen doporučit. Celý systém je velmi stabilní a pohodlný. Výměna objektivu bezpečná a blesková. O to více času Vám zůstane na samotné focení.