Brnčálka – workshop s Vaškem Krpelíkem

7. – 11.10.2015

Rozhodl jsem se spojit příjemné (podívat se po čase na známá místa) s užitečným (získat více zkušeností s krajinářskou fotografií) a tak jsem se na začátku října přihlásil na workshop fotografa krajináře (nad i podvodního) Vaška Krpelíka. 

Workshop se konal ve Vysokých Tatrách v okolí Chaty pri Zelenom plese (pro starší ročníky známé spíše pod názvem Brnčálka).

O náplni workshopu si můžete přečíst na Vaškových stránkách. Můžu říct, že vše co Vašek slibuje, splnil. Jedinou výjimkou bylo počasí, které nám nepřálo, takže na fotografie východu a západu slunce jsme museli zapomenout. O to víc jsme se mohli věnovat teorii. Díky tomu jsem přišel na metodu slícování různě exponovaných řad panoramat. Vše co jsme probrali přes den v učebně, jsme si vyzkoušeli v praxi před chatou.  Jen to slunce se nedostavilo. Až poslední den, kdy už nebylo na co čekat, jsme šli fotit východ slunce do Kopského sedla. Slunce jsme se sice nedočkali, ale vyzkoušeli jsme si chůzi za tmy s čelovkami. Kupodivu rychlost nebyla o tolik pomalejší, než za světla.

Protože nepršelo ani večer, zkusili jsme jít i na západ slunce do mraků. Ty se ale rozpustily až ve tmě, takže červánky byly vidět jen pár minut.

Přestože počasí nevyšlo, byl workshop užitečný pro všechny zúčastněné. Každý si na něm našel něco, co ho posune dál. Celkově ho můžu jen doporučit, stejně jako jeho předchozí absolventi.

Do galerie jsem dál pár ponoramat spíše pro dokumentaci, než pro jejich fotografickou kvalitu. Je na nich vidět, že počasí, ani moje zpracování, nebylo ideální. Určitě se sem ještě někdy vrátím a to nejen kvůli brnčálovici (slivovice + med + propolis), ale hlavně kvůli krásnému prostředí a možnostem, které tato lokalita fotografům nabízí.