5. Panely

Panely – rozšíření Photoshopu.

Minule jsme si ukázali, jak vytvářet funkce s parametry a ty zadávat v dialozích. Dnes se podíváme na to, jak vytvořit vlastní panel ve Photoshopu a v něm spustit skript.

Abychom mohli rozšíření ve Photoshopu naistalovat, musíme si nejdříve nainstalovat Adobe Extension Manager CC.

!!! TO UŽ NEPLATÍ !!!

Nový typ instalace popisuji v Sedmém díle.

Pro tvorbu panelů pak potřebujeme nainstalovat Eclipse. Stáhneme si soubor ZIP a z něj si kamkoli zkopírujeme adresář eclipse. Z něj pak spustíme eclipse.exe, zvolíme si libovolný pracovní adresář (v budoucnu jej můžeme libovolně měnit) a doinstalujeme Extension Builder 3 . To provedeme tak, že v Helpu zvolíme Install New Software…

Instalace Extension Builder 3 do Eclipse.

V dialogu Install zvolíme Add.. a v následujícím dialogu zadáme do Location: cestu k souboru ZIP, který jsme si předtím stáhli.

Zadání souboru instalace Extension Builder 3.

Nyní máme vše nainstalované a můžeme si vytvořit první panel.

V Eclipse zvolíme FileNewProject a v dialogu New Project zvolíme Aplication Extension Project a v dalším dialogu zaškrtneme Adobe Photoshop.

.

Volba cílové aplikace.

Okno projektu vypadá následovně.

Okno nového projektu.

Důležité je pro nás soubor index.html a adresář jsx. Zatímco v souboru index.html jsou definice jednotlivých tlačítek panelu, v adresáři jsx jsou sobory jednotlivých skriptů. Projekt nám tam vytvořil soubor Photoshop.jsx podle kterého si můžeme vytvořit další soubory. Přiřazení jednotlivých skriptů tlačítkům je zaručeno přes ID, které zapíšeme do index.html a do hlavičky souboru skriptu. V našem příkladu je ID PHXS viz. následující obrázky.

Soubor index.html .

Soubor skriptu Photoshop.jsx .

Pokud budeme chtít přidat do panelu další tlačítko, zkopírujeme si řádek č.18 v souboru index.html a do adresáře jsx si zkopírujeme soubor Photoshop.jsx a upravíme ID.

Pro modifikaci skriptů pak do těla funkce v souborech jsx za řádek č.8 vložíme skript, který jsme si připravili. A to včetně definice fukcí a jejich volání. Skript se začne vykonávat po stisknutí tlačítka, které je mu přiřazené.

Dalším souborem, který musíme upravit je manifest.xml. Ten si zobrazíme kliknutím pravým tlačítkem na jméno projektu Test a volbou Adobe Extension Builder 3Bundle Manifest Editor.

Zobrazení souboru Manifest.xml .

Abychom jej mohli editovat, musíme nejdřív dole zvolit záložku manifest.xml , pak kliknout pravým tlačítkem na plochu a zvolit Open WithText Editor.

Zobrazení editoru souboru manifest.xml .

Nyní v něm na řádcích 10 a 11 opravíme verze PHSP a PHSX na rozsah 14.0 až 16.9. 14 je verze Photoshopu CC, 15 Photoshopu CC 2014 a 16 Photoshopu CC 2015. Jak budou přybývat verze Photoshopu, bude potřeba zvětšovat i číslo koncové verze PHSP a PHSX. Pokud jej zadáme 99.9, máme vystaráno navěky.

Oprava verzí Photoshopu.

Pokud bychom to neudělali, Panel by nebyl po instalaci v příslušné verzi vidět.

Nyní už stačí jen panel vyexportovat. Klikneme pravým tlačítkem na Název projektu a zvolíme Export…

Spuštění exportu panelu.

V dalším dialogu musíme poprvé vytvořit certifikát tlačítkem Create… a zadat zvolené heslo. Tento certifikát pak použijeme při pozdějších exportech.

Zadání certifikátu pro export panelu.

Nakonec tlačítkem [Finish] vytvoříme soubor ZXP, který můžeme načíst do Photoshopu pomocí Adobe Extension Manageru CC ,který jsme si na začátku nainstalovali. 

Pokud při exportu zvolíte [x] Unpack ZXP into export folder, vytvoří se adresář s názvem projektu. Jak se tento adresář instaluje, popisuji v Sedmém díle.

!!! TO UŽ NEPLATÍ !!!

Nový typ instalace popisuji v Sedmém díle.

Po výběru souboru zxp odklikneme dva následující dialogy a můžeme spustit Photoshop.

Instalace panelu pomocí Adobe Extension manageru CC.

Pokud jsme postupovali správně, přidá se nám název nového panelu do menu OknaDoplňky. Kliknutím jej zobrazíme.

Zobrazení nového panelu ve Photoshopu.

Panel vypadá takto a po stisknutí tlačítka Run ps code se zobrazí Výstraha skriptu.

Panel a Dialog skriptu po stisknutí tlačítka. Run ps code

Programování vlastních panelů skýtá neomezené možnosti úprav pracovního prostředí Photoshopu. Pokud je vhodně použijete, výrazně se Vám zrychlí práce ve Photoshopu. Ušetřený čas pak můžete věnovat fotografování, nebo jiným činnostem.

Další tipy na programování panelů si můžete přečíst v angličtině na stránkách Adobe Labs.

Pokud máte nápad na vytvoření panelu, nebo skriptu pro úpravu fotek, ale netroufáte si na jeho výrobu, napište mi. Pokud mě zaujme, rád se ujmu jeho realizace. Také se na mě můžete obrátit s dotazem na programování. Pokud budu vědět rád odpovím.  Zatím si můžete stáhnout jako vánoční dárek jeden z mých panelů na urychlení ukládání fotek a tvorbu rámečků. Panel je určen pro Photoshop CC (verze CC, CC 2014 až CC 2017). Stáhnou i s manuálem a návodem na instalaci si jej můžete ZDE.

Příště si ukážeme, jak lokalizovat texty skriptů podle jazykové verze použitého Photoshopu.