Kdy na mlhy

V článku „S fotoaparátem za mlhami“ na DigiNeffu popisuje Vlastimil Raška jak fotí mlhy. Mimo jiné radí sledovat předpověď počasí. Jenže který z mnoha předpovědních serverů si vybrat? A které parametry sledovat?

Náhodou jsem se dozvěděl o serveru Weather underground, který používá převážně soukromé meteorologické stanice z celého světa.

Mapa stanic ve webovém rozhraní WU

Princip je podobný, jako u aplikace Waze, která podle aktuálního provozu uživatelů umožní plánovat optimální spojení ostatním. Server Weather underground používá meteostanice všech uživatelů, kteří se k němu připojili a z jejich dat vytváří předpovědi pro všechny tyto stanice. Síť stanic je nejhustší v Americe a Evropě, ale slušně pokrývá celý svět.

Mapa stanic v aplikaci WU na iPhone

Pokud si na mapě kliknete na nějakou stanici, objeví se její detailní informace.

Detail stanice v aplikaci WU na iPhone

Například týdenní předpověď pro danou stanici:

Týdenní předpověď pro stanici

Největší výhodou aplikace Weather underground jsou takzvané chytré předpovědi.

Právě ty jsou dobře využitelné pro předpověď vhodných podmínek pro fotografování. Při nadefinování chytré předpovědi si můžete zvolit až z patnácti různých parametrů. Namátkou – teplota, oblačnost, rosný bod, denní doba atd. Volíte si vždy dva rozsahy hodnot – Ideální a Přijatelný. Ty se pak zobrazují jinou barvou.

Chytrých předpovědí si můžete nadefinovat libovolné množství s libovolnými parametry. Například pro focení hvězd potřebujete nulovou oblačnost v noci. Když máte předpovědi nadefinovány, stačí už jen vybrat stanici blízko zamýšlené lokace a v chytré předpovědi se dozvíte, v kterou dobu během následujícího týdne máte šanci na úspěch. Jde samozřejmě o předpověď, takže ne vždy to musí vyjít. Záleží také na vhodně zvoleném rozsahu parametrů.

Chytrá předpověď

Ke stanovení parametrů pro focení mlhy, která vzniká jako důsledek kondenzace v přízemní vrstvě vzduchu, poklesne-li teplota vzduchu na teplotu rosného bodu, jsem použil výhody webového rozhraní WU, které umí zobrazit pro vybranou stanici její historii. Pokud tedy víte, že v dané lokalitě byla v určitou dobu mlha, například z webkamer (pro Šumavu  používám webcam.sumava.eu), můžete si na nejbližší stanici zjistit, jaké byly v tu dobu naměřeny hodnoty a ty si dát do chytré předpovědi. Pro předpověď vzniku mlhy zvolil vlhkost vzduchu blízko 100%, nízkou teplotu rosného bodu a téměř nulovou rychlost větru.

A takto to vypadá, když předpověď vyjde:

Mlhy na Knížecích Pláních

Pokud chcete přispět k rozšíření sítě stanic, bydlíte v místě, kde stanice dosud není a máte na zahradě, nebo za oknem, dostupné připojení k internetu, pořiďte si ji a připojte k WU. Vhodnou meteorologickou stanici můžete zakoupit například na serveru Meteoshopu.

Nebo využijte nadcházejících Vánoc a napište si o stanici na adresu „J.Žíšek 362 62 Boží Dar“ :-)

P.S. Upozornění pro uživatele Androidů : neinstalujte si aktualizaci aplikace WU na verzi 6.0 a vyšší. Google Play totiž od této verze zpoplatnil chytré předpovědi :-( .