Focení na výšku

Většina fotek pořízených fotoaparátem je na šířku. Fotografií na výšku je minimálně. Přitom mobilem jsou fotky na výšku naprosto běžné. Proč tomu tak je?

Důvodů je víc. Jedním z nich jsou samotní fotografové, kteří nejsou zvyklí na kompozice na výšku. Přitom některá témata si o zpracování na výšku přímo volají (obličej, postava). A pro fotoknihy jsou fotografie na výšku vítaným zpestřením.

Dále existují omezení daná výrobci fotoaparátů. Zatímco mobil jednoduše v ruce otočíme a fotíme. Po otočení fotoaparátu o devadesát stupňů přichází problémy. Prvním je změna úchopu a horší dostupnost ovládacích prvků.

Pokud chceme fotit na výšku ze stativu, dochází k vyosení těžiště. To lze naštěstí napravit vhodnou Lplate nebo stativovou objímkou.

S některými z těchto problémů se lze vypořádat přidáním gripu (pokud to fotoaparát umožňuje). Jenže tím narůstá objem a váha fotoaparátu. Začátkem roku se to pokusil řešit Olympus svým modelem Olympus E-M1X, který má vestavěný grip s duplicitou nejdůležitějších tlačítek, která jsou po otočení o 90° na stejných místech, jako při úchopu na šířku.

Jenže to neřeší problémy s nutností pootáčení polarizačním, nebo přechodovým filtrem (o zásuvných filtrech nemluvě) při změně orientace fotoaparátu.

Proto se Olympus rozhodl vyřešit tento problém jednou pro vždy. Využije k tomu už stávající pětiosou stabilizaci čipu. Na fotoaparátu přibude pouze jedno tlačítko, pomocí kterého se čip pootočí o devadesát stupňů a budete moci bez omezení fotit na výšku. Dalším stiskem se vrátíte k focení na šířku. Tento systém se bude z pochopitelných důvodů (velikost zrcátka) týkat pouze  bezzrcadlovek, které tím získají další výhodu oproti zrcadlovkám.

Pokud Vás zajímá, jak bude řešen problém hledáčku a zadního displeje, spolu s technickými specifikacemi, klikněte na následující odkaz – Technical details.

Ještě lepším řešením by mohlo být použití křížového čipu. Nebo dokonce dvojkřížového čipu, který by umožnil vetší plochu pro čtvercovou fotografii. Tyto čipy by umožňovaly softwarově volit plochu, ze které by se snímal náboj, bez nutnosti otáčet fotoaparátem, nebo čipem.

Přitom křížový čip by měl plochu větší jen o jednu třetinu a dvojkřížový jen o 38%. A u dvojkřížového čipu bychom získali čtvercovou fotografii z plochy o 62,5% větší než u současného čipu. To už by stálo za to! Doufejme, že výrobci i tuto vizi zakomponují do svých plánů a křížové čipy uvidíme brzy v našich fotoaparátech. To je ale zatím, na rozdíl od otočného čipu, hudba daleké budoucnosti.

Nezbývá, než si přát, aby se novinka otočného čipu objevila na trhu co nejdříve. Pak už nebudeme ničím limitovaní při focení na výšku!