Islandské jaro

Letos jsem se bohužel ze známých důvodů :-( nemohl vypravit, tak jako každý rok, za kandíky. Počátek jara 2021 tak pro mne bude symbolizovat probuzení sopky na Islandu.

Přesně v den jarní rovnodennosti totiž poblíž Reykjavíku vybuchl vulkán Geldingadalir frá Fagradalsfjalli.

Už při naší první návštěvě na Islandu v roce 2012 jsme navštívili sopku Eyjafjallajokull, jejíž výbuch v roce 2010 uzavřel na šest dní od 15. do 21. dubna letecký prostor téměř nad celou Evropou. Stál jsem tehdy na jejím vrcholu, ze kterého i po dvou letech sálalo citelné teplo. Dodnes je to pro mne jeden z nejsilnějších zážitků. O to víc si nedovedu představit, co prožívají místní, když stojí kousek od horké lávy, která vytekla před pár minutami.

Ještě o víkendu se objevilo na YouTube spousta videí. Mě se nejvíce líbilo toto :

Dokud erupce potrvá, můžete ji sledovat v přímém přenosu na kanálu islandské RÚV :

Já jsem si z videa připravil několik ukázek. Nejprve dvě fotky ze soboty 21.3. zhruba den po začátku erupce. Na fotografiích můžete vidět rozdíl v rozmezí čtyřiceti minut. Tam kde ve čtvrt na šest stáli lidé je za čtyřicet minut obrovské množství lávy.

Sledování sopky je pro Islanďany obrovskou atrakcí a houfně se na ně chodí dívat. Viz malé tečky na fotografii.

Někteří se nerozpakují vyběhnout si až před kameru :-)

Dále jsem z kanálu RÚV připravil time-laps video od pondělí 21:50 do úterý 18:38 zkoprimované do osmdesáti sekund :

Pokud jste video sledovali pozorně, všimli jste si, že sopka přitahuje nejen vrtulníky a letadla, ale i psí návštěvníky. Tady je jeden z nich pro O.

Dokud to bude možné, určitě si nenechte ujít sledování sopky v přímém přenosu. A až se bude dát cestovat za hranice okresů a snů . . .  :-)

P.S. A nakonec plán cesty k sopce, pro ty šťastlivce, kteří si dokáží posunout hranice :-)

A ještě aktuální informace. V současné době z vulkánu Fagradalsfjall vytéká asi 5,8 kubických metrů lávy za sekundu. To je asi 250 plaveckých 50m bazénů za den.