QR kód

Poslední dobou se staly QR kódy velmi moderními a můžete je najít na „každém rohu“, dokonce i na lampách veřejného osvětlení. Zamyslel jsem se, jak by se daly využít ve fotografii…

QR kódy jsou primárně určeny pro čtení mobilními zařízeními. Když nějaký kód uvidíte, namíříte na něj fotoaparát mobilu a ten vám zobrazí příslušnou informaci QR kódu.

Napadly mě tři možnosti využití :

  • Vložit do fotografie QR kód s odkazem na článek spojený s fotografií. Mobil Vás po přečtení kódu přesune na článek.
  • Vložit do fotografie, nebo fotoknihy QR kód s odkazem na video uložené na YouTube, které se Vám po naskenování kódu spustí.
  • Přidat do fotografie informace o místě jejího pořízení. Mobil vám po naskenování kódu otevře mapu se zadanou pozicí.

QR kód si můžete nechat vygenerovat na webových stránkách Qikni a pak jej vložit, kam potřebujete. Abych byl schopen si kód vyrobit i offline a jednoduše jej vložit do Photoshopu, vyrobil jsem si pro jeho generaci funkci QR, kterou jsem přidal do panelu Tools 1.5.

Panel Tools 1.5.

Panel si můžete stáhnout buď odsud, nebo ze sekce Download pod článkem. Po spuštění funkce QR se zobrazí následující dialog.

Dialog funkce QR

Jako Text QR kódu můžete zadat libovolný text včetně české diakritiky. Ne s každým textem si ale mobilní zařízení poradí (o tom později). Kvalitu QR kódu lze volit od nejmenší L po největší H. V závislosti na kvalitě bude velikost rozměru kódu narůstat. Větší kvalita má význam v tom, že když se na vytištěném kódu jeho část poškodí, zůstane pro zařízení ještě čitelný. Pokud zaškrtnete [x] Nový dokument, bude QR kód vykreslen v novém dokumentu. Jinak bude vykreslen v aktuálním dokumentu. Ovšem jen tehdy, pokud má dokument dostatečné rozměry. Pokud jsou rozměry aktuálního dokumentu menší, bude QR kód vykreslen do nového dokumentu o rozměrech QR kódu. Poslední položka Šířka buňky QR kódu v pixelech určuje velikost jedné buňky QR kódu. Jeho celkový rozměr je pak určen minimálním počtem těchto buňek x tato šířka. Počet buněk je dán kvalitou a počtem znaků QR kódu.

Po ukončení dialogu tlačítkem OK je QR kód vykreslen do nové vrstvy s názvem tvořeným textem QR kódu, jeho kvalitou a šířkou buňky. QR kód je vykreslen černou barvou na průhledném pozadí. Pokud jej umístíme do monotónní části obrazu, jako v nadcházejícím příkladu, je pro mobilní zařízení obvykle čitelný. To je ale potřeba vždy vyzkoušet. Pokud čitelný není, podložíme jej vrstvou bílé barvy.

Zpět ke správnému formátu textu. Pro odkaz na webové stránky, nebo video je potřeba zadat celou adresu i s úvodní sekvencí https://. Například : https://fotozcech.cz/qrkod/, nebo https://youtu.be/aW9WmLX0l-I.

Pokud ale chceme vygenerovat odkaz na souřadnice, je třeba napsat : geo:50.0564656,14.2808819,400. Úvodní text geo: je povinný, pak následuje zeměpisná šířka, po ní zeměpisná délka a nakonec nepovinná nadmořská výška. Hodnoty zeměpisné šířky a délky se uvádějí ve stupních od nuly do 180 a jsou kladné pro severní šířku a východní délku. Pro jižní šířku a západní délku jsou tedy záporné v rozsahu od nuly do -180.

Pokud je neznáte přímo z fotografie, můžete je zjistit například z GOOGLE map. Klikněte pravým tlačítkem myši na požadované místo, vyberte si z nabídky Co je tady? a pod kurzorem se Vám zobrazí požadované souřadnice i se správnými znaménky. Ty pak bez mezer přepíšete do dialogu.

Pokud vkládáte QR kód přes tmavou část fotografie, můžete jej změnit z černé na bílou pomocí CTRL+I, jak je vidět na následující fotografii.

Na fotografii můžete také připojit svůj kontakt pomocí textu tel:420123456789 a mnoho dalšího.

QR kódy mohou být dobrým doplňkem informací k fotografiím. Určitě vás napadnou i jiné způsoby použití, než ty, které jsem popsal výše.