Inteligentní malování světlem

Určitě znáte tuto jednoduchou METODU lokálního zesvětlení  fotografie. Zjistil jsem, že ji lze použít, aniž bych musel kopírovat vrstvu s fotografií.

Klasický postup při malování světlem je, že zkopírujeme vrstvu, do které chceme malovat. Dáme ji prolnutí Závoj (nebo Násobit, pokud chceme ztmavit části fotografie) a přidáme jí černou masku. Přepneme se do masky a bílým štětcem se zvoleným krytím (většinou 10 až 30%) odkrýváme světlejší (tmavší) části.

Inteligentní způsob se vyhýbá kopírování vrstvy použitím vrstev úprav s nějakou úpravou, kterou můžeme nechat s nulovou úpravou, například Expozice. Dále postupujeme stejně jako v prvním případě. Vrstvě úprav dáme požadované prolnutí, Závoj nebo Násobit. Přidáme černou masku a odkryjeme požadovanou oblast.

Na první pohled je vše stejné, jako při duplikaci vrstev obrazu. Ale právě to, že k duplikaci nedojde je onou „inteligentní“ výhodou při dalších editacích. Pokud totiž dodatečně zjistíme, že potřebujeme na zdrojové fotografii něco poupravit, uděláme to jen na jedné vrstvě (inteligentním objektu) a nemusíme jej vykopírovávat do dalších vrstev.

Další výhodou je, že uložený soubor PSD s jednou obrazovou vrstvou zabírá méně místa, než soubor se třemi obrazovými vrstvami.

Také si můžeme pomoci změnou vlastností vhodně zvolené vrstvy úprav. Například ve vrstvě úprav Expozice, které dáme prolnutí Násobit snížíme expozici a tím zvýrazníme ztmavení. Nebo použijeme vrstvu úprav Fotografický filtr s prolnutím Barva a odkryjeme si požadovanou část fotografie.

K odkrytí požadovaného efektu se nejčastěji používá štětec. Proto se celá metoda nazývá Malování světlem. Je ale možné do masky použít i Masky světlosti.

Na závěr malý tip k ukládání souborů PSD. Pokud se Vám zdá, že se soubory načítají, nebo ukládají příliš dlouho, podívejte se na nastavení Zpracování souborů. Pokud na ní nemáte zaškrtnutu volbu Zakázat kompresi u souborů PSD a PSB, zaškrtněte ji. Dojde sice k nárůstu velikosti uložených souborů, což v dnešní době TB disků není problém, ale výrazně se zkrátí čas ukládání (načítání) souborů. Rychlejší ukládání můžete využít k častějšímu stisku Ctrl+S, což oceníte zejména při nečekaných pádech Photoshopu v okamžiku, kdy jste delší dobu neměli rozpracovanou fotografii uloženou.

Možností, na co vše tento způsob úpravy použít, je jistě mnohem víc. Přeji hodně uskutečněných nápadů a Dobré malování!