Jak na Nový rok . . . (2)

. . . tak po celý rok. Také letos jsem si šel zafotit hned zčerstva na Nový rok. Už delší dobu jsem měl na tento den pomocí aplikace SunSurveyor naplánované focení východu Měsíce za Žižkovským vysílačem. 

Aplikace hlásila na 1.1.2018 dobré podmínky pro focení východu Měsíce a tak jsem si už s předstihem vytipoval místo, odkud by mohl být vidět Měsíc, jak vychází za Žižkovským vysílačem. Nakonec jsem si vybral vyhlídku pod Pavím vrchem na Smíchově.

Když jsem tam dorazil, bylo jasné, že Měsíce za věží se pro souvislou vrstvu mraků nedočkám. Počkal jsem ještě chvíli a byl jsem odměněn Měsícem, jak vylézá nad mraky. Bohužel ale daleko od věže.

Měsíc vydržel mimo mraků asi jen pět minut a pak se začal zasouvat pod mraky. Pořídil jsem si alespoň detail Měsíce a spěchal domů.

Odtud jsem si totiž chtěl zkusit vyfotit novoroční ohňostroj vypůjčeným Olympusem E-M1 Mark II. Chtěl jsem vyzkoušet jeho funkci Live Composite, která umožňuje na displeji v reálném čase sledovat, jak obraz postupně vzniká. Funguje tak, že fotoaparát si nejdříve přeměří scénu. Pak naexponuje základ a nkonec otevře závěrku a vy můžete sledovat, jak se světlejší body přidávají do fotografie. Vše vidíte Live na displeji a expozici ukončíte stisknutím spouště v okamžiku, kdy jste spokojeni.

Vyfotil jsem tak nejprve ohňostroj i s Hradem ohniskem 300mm. A pak i výřez s konvertorem, který prodloužil ohnisko na 420mm.

Pro srovnání jsem ohňostroj vyfotil i mým Canonem 5D Mark III ohniskem 200mm a časem 4s.

Kterým je i tato Medůza nad Prahou.

A nakonec i tento detail ohňostroje ohniskem 400mm (200mm + konvertor 2x).

Olympus jsem měl zapůjčený v rámci akce 12 rozhněvaných a zkušenosti s jeho používáním brzy popíšu v některém z dalších článků.

Snad bude i letos platit – konec dobrý, všechno dobré.