2021-6. Laugar & Návrat

20.-24.7.2021

  • Létající hory

  • Opuštěný statek

  • Islandské mraky

  • Poslední pohled

Všechno jednou skončí. I naše putování po Islandu. Nakonec jsme si vychutnali teplé prameny i blankytnou oblohu.

Úterý 20.7.2021

Hned po snídani vyjíždíme, v 8:30 hod. Mlha, takže z pobřežní silnice ve fjordech nevidíme nic. Občas se sluníčko posnažilo a bylo vidět. Nikde jsme moc nezastavovali a jeli k naší oblíbené chaloupce Laugarfell. Dnes je celý den sluníčko a teplo. Dali jsme si kávu a sladkou dobrotu a zaplatili si koupání. Malý bazének je tak horký, že se do něj nedá vlézt. Chvilku, asi hodinku, jsme se cachtali, bylo opravdu vedro. Pak jsme se šli kousek projít k vodopádům na řece podél příjezdové cesty. Cestou k Laugaru byla v dálce vidět hora Herdubreid.

Hláška dnešního dne, když Zdeněk vystoupil z auta na focení: „Ty vole, já se lepím k asfaltu, jaké je vedro.“

DROTTIN BLESSI HEIMILID – Bůh dej štěstí tomuto domovu.

Dnes spíme ve Wilderness center asi 60 km od Egilstadiru. Je to opravená stará farma. Paní domácí říkala, že na farmě žila dříve rodina se 14 dětmi a 9 sourozenců na ní zůstalo žít celý život. Večeře lamb guláš se zeleninou a rýží. Po večeři jsme asi na hodinku šli do místního teplého bazénku – venku. Moc příjemné. Dole velká kuchyň, kde se večeřelo (večeře se podávala i v obýváku) a snídalo. Nahoře 3 pokojíčky a k nim z chodby společné WC a sprcha. Bílá postýlka, spalo se báječně.

Středa 21.7.2021

Zdeněk šel ráno ve 4 hodiny fotit. V 7 hodin jsme vstali a šli do teplého bazénku – báječné. Bufetová snídaně a v 9 hodin odjíždíme. TEPLO a sluníčko, 20 °C. Zastavujeme se u vodopádu Hengifoss. U konce pěšinky byla schránka s razítkem. Neměla jsem notýsek ani papírek. Zdeněk mi narazil na papírek.

V Egilstadiru v Bónusu jsme nakoupili skyry a jehněčí kotlety. Natankovali a sjeli dolů do Seydisfjordu. V přístavu je nezvykle mnoho lidí, teplo, hospůdky otevřené. Zjistili jsme, že v přístavu kotví 2 velké norské lodě Viking sky – výletní lodě pro cca 1000 lidí. Postavili jsme stan, nachystali si spaní. Dali jsme si kávu a dobrotu, sedíme venku na zahrádce, sandály, triko s krátkým rukávem. Kvečeru jsme se ještě šli projít po přístavu. U stánku, kde prodával Čech a Polka, jsme si dali: já fish & chips a Zdeněk lamb burger.

Pátek 22.7.2021

Ráno sluníčko a úplně vymetená modroha. Snídáme u stanu, cca v 8 hodin jedeme na check-in. Norrona odplula v 10:45, trochu později než jízdní řád. Hned jak jsme se nalodili, jdeme do kavárny Laterna Magica na cappucino a croissant. Pořád je úplně jasno a sluníčko. Na palubě už fouká. Sedím tu a píšu. U vjezdu (check-in) na loď chtěli vidět nejen zakoupenou jízdenku, ale i občanky. Dostali jsme kartičku na vstup do kajuty, kterou ještě kontrolovali těsně před vjezdem. Tentokrát jsme dostali i kartičku pro auto, na které je napsaná SPZ.

Zdeněk šel spát, já jsem seděla v Laterně Magice asi do 18 hodin. Dali jsme si ještě kávu a já jsem šla spát asi ve 20 hodin.

Sobota 23.7.2021

Vstávám po 12ti hodinovém spánku. Jdu na bufetovou snídani. Zdeněk si dal jen banán a tyčinku. Sedíme nahoře v Laterně Magice. Zdeněk pořádá fotky. Venku nevlídno, Norrona nás veze přes Atlantik. Cca ve 14 hodin lodního času plujeme okolo Shetlandských ostrovů. Na chvilku je signál O2 UK. Jinak na lodi není signál, data se musí kupovat. Z Islandu mám jen 4 razítka, jedno z toho z Norrony. Celý pobyt jsem si ani jednou nepustila na internetu žádné české ani jiné zprávy, prostě klid. Nic o Covidu, nikde žádné roušky.

Neděle 24.7.2021

Norrona přijela do Hirtshalsu v 11:30 hod lodního času. Ve 13:30 vyjíždíme na dlouhou cestu domů. Na dánské dálnici 25 °C. V Dánsku velký provoz. Doma jsme v neděli ráno cca v 1 hodinu.

K O N E C

Zuzka & Zdeněk