• Tablo vyučenců jemné mechaniky a optiky

    Přerov 1942

Projekt Flexareta – díl první

25.1.2016

Když jsem na konci roku přemýšlel, čemu se věnovat po novém roce, napadlo mě, že bych si mohl po letech vyzkoušet, jaké to bylo, když se fotilo na film. Vlastním totiž Flexaretu, kterou někdy na rozmezí let 1941 a 1942 sestavil můj tatínek, který se v Přerově za války vyučil jemným mechanikem.

Do trojtřídní živnostenské školy jemné mechaniky a optiky nastoupil v září roku 1939 a školu ukončil v únoru roku 1942. Absolvoval zde předměty jako technologie, odborné kreslení, odborné nauky (fyzika, optika, mechanika), hospodářské nauky, zdravotnictví a dílny. Jako závěrečnou práci pak sestavil Flexaretu II.

A právě tou bych chtěl letos nafotit každý měsíc jednu fotografii a na konci roku, na památku tatínka, vyrobit kalendář pro rodinu a přátele.

Flexareta je vybavena snímacím objektivem Mirrar 1:4.5 f=80mm a závěrkou Prontor II. Pokud byste se chtěli dozvědět o historii Flexaret více, doporučuji stránky p. Bláhy. Historie Optikotechny, resp. Meopty je k dispozici na stránkách Meopty.

Letos bude fotoaparátu už 75 let a je to na něm vidět. Čočky jsou uvnitř zaprášené, zrcátko je téměř slepé a tak je tvorba záběru spíše intuitivní záležitostí. Nefungují delší časy, než 1/50 a tak lze pro expozici použít poze clonu, která je v rozmezí 4.5 až 22.

Abych fotoaparát vyzkoušel, jestli jej lze vůbec použít, vyfotil jsem hned zkraje měsíce celý film. Zvolil jsem černobílý film Ilford 400. Naštěstí se analogovým filmům a jejich zpracování věnuje firma fotoŠkoda, kde jsem si film nechal vyvolat a oskenovat.

Už samotné focení bylo velmi nezvyklé. Protože jsem nesehnal expozimetr, stanovoval jsem expozici pomocí digitálního fotoaparátu. Zaostřoval jsem odhadem podle vzdálenosti, protože na matnici, a to i při použití lupy, jsem toho moc neviděl. Několikrát se mi stalo, že jsem zapomněl přetočit film a jednou jsem dokonce přetočil dvakrát. Holt jsem naposled podobným fotoaparátem fotil před třiceti lety. Marně jsem po vyfocení hledal náhled fotografie, na kterém jsem zvyklý kontrolovat výsledek. S tím jsem si musel počkat několik dní. Nakonec se povedly alespoň čtyři fotky, na které se můžete podívat. Nejsou sice ostré, jako břitva, ale mají v sobě něco, co se mi líbí.

Pokud Vás příspěvek zaujal, a máte nějaký analogový fotoaparát, tak si to také vyzkoušejte. Třeba si pak začnete Vašeho digitálu více vážit.