Dvě roviny
Při návratu z pustiny Islandu do rovin civilizace mě napadlo, jak trochu jinak na fotografie s více rovinami zaostření.
Když putujete celý den s batohem na zádech krajinou, nemáte toho většinou moc co na práci. Dát levou nohu před pravou, pravou před levou a tak pořád dokola.
Kocháte se ubíhající krajinou a máte dost času přemýšlet. A protože jsem na zádech táhl batoh plný fotopříslušenství, napadaly mě myšlenky o focení. A také zpracování fotek. Právě, když jsme z hor dorazili na okraj civilizace, napadlo mě při pohledu na ceduli označující začátek vesnice, jak pořídit fotografii tak, aby byla ostrá cedule i kostelík v dáli.
Takto to vypadalo, když jsem zaostřil na kostelík :
A takto, když jsem zaostřil na ceduli :
Při zpracování fotografií klasickým způsobem, nejprve načtete fotografie ve Photoshopu do vrstev. Pak je zarovnáte pomocí Úpravy – Automaticky zarovnat vrstvy… A nakonec je prolnete pomocí Úpravy – Automaticky prolnout vrstvy…
Photoshop přidá oběma vrstvám masky a vymaskuje na nich ostré části obrazu.
Ty si můžete sice ještě doladit, ale v případě jako je tento, vždy zůstane okolo ostrého popředí kontura rozostřeného popředí s prosvítajícím pozadí. Ano správně jsem napsal popředí. Zaostřené popředí totiž zabírá na fotografii menší plochu, než rozostřené popředí. V tomto příkladě to není až tak patrné, protože pozadí má podobný jas i barevnost jako okraj tabule.
Ve výsledku vlastně chybí okolo zaostřeného popředí část zaostřeného pozadí. Nedalo by se nějak získat?
Dalo, pokud si ho vyfotíme zvlášť bez rozostřeného popředí!
Musíme proto lehce změnit stanoviště fotoaparátu tak, aby popředí úplně chybělo. Asi takto :
Pak si otevřeme fotografii se zaostřeným popředím a fotografii se zaostřeným pozadím bez popředí (fotografii s rozostřeným popředím nepotřebujeme).
Nyní si na fotografii se zaostřeným popředím vybereme zaostřený objekt. Nejlépe pomocí Výběr – Oblast zaměření… Ten zkopírujeme Ctrl+C Ctrl+V do fotografie se zaostřeným pozadím bez popředí jako novou vrstvu. Nakonec tuto vrstvu pomocí transformace Ctrl+T umístíme tak, aby co nejvíce odpovídal tomu, jak scéna vypadala.
Výsledek vypadá takto :
S hladinou ostrého objektu můžeme dále pracovat. Například na ni použít Úpravy – Pokřivení perspektivy, jak je patrné z následující fotografie. Taková úprava by se dělala při klasické metodě dost obtížně.
Výsledek sice vypadá jinak, než jej zachytil fotoaparát, ale může se více blížit tomu, jak jste jej vnímali na místě Vy. Oko a mozek totiž takovou scénu většinou vnímá kontinuálně zaostřenou.
Tato metoda se hodí pro případy, kdy je přechod mezi popředím a pozadím skokový. Například, když jsou na horizontu různé objekty, jako zábradlí, sloupy, nebo lidé.
Otázkou je, jestli lépe nevystihuje Vaše pocity snímek s rozostřeným popředím, nebo pozadím. To si musíte rozhodnout sami. Nic ale nedáte za to, když si to vyzkoušíte a pak se rozhodnete pro variantu, která je Vám bližší.