Baťa Zlín

Pokud rádi fotíte architekturu, nebo si to naopak chcete vyzkoušet poprvé, mám pro Vás tip na jednoduchý fotogenický objekt. A jak souvisí s Baťou a Zlínem?

Jednoduše. Tím tipem je, po více než 60 letech do původního stavu zrenovovaný a znovuotevřený, památník Tomáše Bati od Františka Lýdie Gahury. O tom, čím je památník výjimečný z hlediska architektury a historie Zlína,  se nejvíce dozvíte na jeho webových stránkách, nebo na facebooku.

Pro fotografy je památník výjimečný hned z několika důvodů. Tím hlavním je, že je zde fotografování dovoleno. Dalším pak to, že je památník přístupný pouze v doprovodu průvodce. Pokud si vyberete vhodný čas, půjdete na prohlídku sami a nebudete rušeni ostatními návštěvníky. Ve všední den není problém takový termín nalézt, nebo si jej objednat. Další výhodou je, že památník je téměř prázdný, bez vnitřního zařízení. Naleznete v něm kompozice vhodné pro panorama, fotografie na šířku, nebo výšku. Můžete fotit i detaily skromného zařízení, zejména lamp, které se večer rozsvítí a dají prostoru další rozměr.

Památník sestává ze tří pater propojených navzájem jednoramennými schodišti. Jediným objektem vystaveným v celém památníku je model letadla Junkers, ve kterém 12.7.1932 Tomáš Baťa havaroval. Postupně by měly být vystaveny ještě Baťovy hodinky, na nichž se při havárii zastavil čas a část vrtule havarovaného letadla, kterou našel dědeček jednoho ze zaměstnanců památníku na poli u Otrokovic.

Další dominantou přízemí je schodiště vedoucí do prvního a následně do druhého patra.

Schodiště

Z boku připomíná schodiště Zet jako počáteční písmeno názvu města.

Po třiceti třech schodech vystoupáme do prvního patra, odkud si můžeme prohlížet letadlo, nebo obdivovat „převrácené“ zet vytvořené schodištěm do druhého patra.

Když po dalších třiceti schodech vystoupáme do druhého patra, otevře se před námi úžasný prostor vyplněný dvěma podélnými řadami vnitřních sloupů a pěti řadami lamp.

Představu o tom, jak vypadá druhé patro vcelku si můžete udělat z následujících dvou fotografií pořízených mobilem funkcí Panorama.

Další fotografie k inspiraci si můžete prohlédnout třeba na instagramu.

Já jsem si fotil jen samotný interiér. Pokud byste ale chtěli prostor oživit, není problém přivést si s sebou svoje „modely“. Nebo můžete použít sami sebe v multiexpozici pořízené ze stativu. Nápadům se meze nekladou.

Protože jsem netušil, že je v památníku dovoleno fotit, neměl jsem s sebou fotoaparát a musel jsem si vystačit jen s mobilem :-(. To ale vůbec nevadilo. Jak se dříve ve Zlíně říkávalo „Baťa přišel o víc„. O to víc se budu těšit, že se sem ještě vrátím, tentokrát i s fotoaparátem. :-)