Odstranění lemu

V příspěvku Zvýraznění hvězd jsem slíbil, že popíšu, proč jsem do panelu „Zadání mikroposunu“ přidal volby „Světlejší barva“ – „Tmavší barva“ a „Posunout o“. Odpověď naleznete v tomto článku.

Možná se Vám taky stalo, že po úpravách fotografie, zejména doostření, se na hranách mezi tmavší a světlejší barvou (typicky mezi terénem a oblohou) objevil velmi světlý pruh o tloušťce několika pixelů, který působil rušivě.

Abych se ho zbavil, používal jsem většinou klonovací razítko s prolnutím Tmavší barva. Nabral jsem vzor ze světlé části oblohy a postupně ho nanášel ho na lem. Při členitějším terénu to byl poměrně zdlouhavý proces.

Při vytváření funkce Mikroposun mě napadlo, jestli by nešla použít na odstranění tohoto lemu. Řešením bylo, přidat do dialogu volbu prolnutí a počtu pixelů posunu.

Podívejme se, jak to dopadlo, když jsem na původní fotografii aplikoval volbu Tmavší barva, počet pixelů 2 a směry posunu dolů, doleva a doprava (nahoru není potřeba oblohu posouvat).

Vidíme, že lem sice zmizel, ale protože se posouvala celá fotografie, výsledek vypadá jako nějaký speciální filtr. Zkuste si spustit funkci Mikroposun několikrát po sobě s různými parametry a uvidíte sami :-).

Abych se tohoto „efektu“ zbavil, zamaskoval jsem vše, kromě oblasti lemu.

Vypadá to už podstatně lépe, ale protože se funkce použila i na skálu, její okraj  nepřirozeně ztmavl. Abychom to opravili, museli bychom pečlivě vymaskovat skálu, což by bylo časově náročné.

Lepším řešením je pustit funkci Mikroposunu jen  na část oblohy. Vybereme si ji třeba Kouzelnou hůlkou.

A spustíme funkci Mikroposun s nastavením většího počtu pixelů 5. To proto, že výběr nemusí být těsně vedle lemu.

Lemu jsme se zbavili, ale zůstává nám ztmavená ta část oblohy, která byla vybrána kouzelnou hůlkou. To snadno opravíme zamaskováním dotčené části oblohy.

Tímto způsobem můžete také odstranit tmavší lem okolo světlých objektů. Stačí zvolit prolnutí Světlejší barva.

Panel Tools s funkcí Mikroposun i s návodem na instalaci si můžete stáhnout ZDE.

Teď už se nemusíte bát, když Vám někde vznikne lem. Jeho odstranění je dílem okamžiku.