Černobílá G&H

Focení na analogový černobílý materiál mě inspirovalo k převádění digitálních fotografií do černobílé. Když jsem pátral po způsobech převodu, narazil jsem na Gorman-Holbertovu metodu, o kterou bych se rád podělil.

Detailně si můžete o metodě Grega Gormana a Mace Holberta přečíst tady, nebo tady. Já se omezím jen na její princip. Tím je vytvoření černobílé fotografie z kanálu Světlost z barevného prostoru LAB s následným přidáním stínů a zvýrazněním pomocí Horní propusti (jak jsem popsal v článku Zvýraznění oblohy).

Mě u metody spíše zaujalo, že je destruktivní (při jejím použití přijdeme o původní obraz) a není možné dodatečně upravovat některé parametry převodu. Proto jsem vyrobil akci CB G&H++, která těmito nedostatky netrpí. Tady si ji můžete stáhnout.

Pokud ji použijete, tak z této fotky :

Dostanete tuto :

A nově vzniklé vrstvy budou vypadat takto :

Celou úpravu jsem zabalil do skupiny vrstev Skupina 1.

Jako první ve skupině vrstev je inteligentní vrstva Vrstva 0 kopie, v níž je použit inteligentní filtr Horní propust sloužící k zvýraznění. Pod ní je vrstva úprav Výplň barvou 1 s maskou stínů sloužící k ztmavení, nebo zesvětlení stínů, podle použité barvy.  Jako poslední ve skupině je Vrstva 0 vzniklá převodem z kanálu Světlost barevného prostoru LAB.

Pod skupinou je pak původní barevná vrstva. Pokud zamaskujeme Skupinu 1, můžeme vytvářet částečně odbarvené fotografie, jako je tato :

Podobně, jako ve zvýraznění struktury, můžeme upravovat inteligentnímu filtru Horní propust krytí a způsob prolnutí.

U vrstvy úprav pak můžeme, změnou barvy výplně, fotografii tónovat.  Například takto :

Při použití akce je tento, jinak složitý převod rychlý a dodatečně editovatelný. Proto k němu sáhnu asi i v budoucnu.

Metod pro převod do černobílé je samozřejmě mnoho, včetně specializovaných pluginů Photoshopu. Nezapomeňte ale, že svět není černobílý a existují i jiné věci než fotografie.