Obloha je dnes čistě bílá
. . . a Mata Hari letí nad Kalahari, jak zpívá Mňága a Žďorp. Jenže co má dělat v takovém případě fotograf? Buď oblohu nefotit, nebo použít novou funkci Photoshopu a oblohu vyměnit.
Funkci Nahrazení oblohy najdete v menu Úpravy a její popis na stránkách Phtoshopu ZDE. Já připojím pár poznatků z jejího použití.
Především je dobré nepoužívat připravené oblohy, ale nafotit si svoje vlastní. Nejprve si pomocí zvýrazněných tlačítek vytvoříte vlastní složku a pak do ní můžete přidávat libovolné fotografie.
Pak potřebujete fotografii, ve které chceme změnit oblohu. Já jsem si vybral ranní fotografii Karlova mostu, těsně před zhasnutím lamp. Jako náhradní oblohu jsem si vybral večerní záběr ze srpkem měsíce.
Použil jsem funkci nahrazení oblohy s výstupem do nové vrstvy.
Vznikla skupina vrstev s názvem Skupina nahrazení oblohy, která obsahuje tři vrstvy a dvě vrstvy úprav.
Vrstva Obloha obsahuje novou oblohu a masku, jak ji Photoshop automaticky vygeneroval. Protože obloha a maska nejsou vzájemně svázány, můžete na oblohu použít nástroje transformace a tím ji dodatečně umístit podle představ.
Na vrstvu Obloha mohou být použity dvě vrstvy úprav. Vrstva Jas oblohy je vrstvou úprav Jas a kontrast. Vrstva Teplota oblohy je vrstvou úprav Vyvážení barev. Oběma těmto vrstvám můžete dodatečně upravit sílu úprav, nebo je zamaskovat.
Pokud nejste spokojeni s maskou vrstvy Obloha, můžete ji ručně upravit. V uvedeném příkladu se mi stalo, že Photoshop odmaskoval i světlo na lampě, které považoval za součást oblohy. Ručně jsem jej tedy černou barvou zamaskoval a světlo se rozsvítilo.
A takto vypadá výsledek.
Další vrstvou je Osvětlení popředí, která obsahuje plochu vyplněnou černobílým ekvivalentem nové oblohy s maskou popředí. Jak obraz, tak maska jsou rozostřeny a vrstva má prolnutí násobit, nebo závoj.
Poslední vrstvou je Barva popředí, která je tvořena vrstvou úprav Křivky. Pomocí lineárních úprav křivek jednotlivých kanálů je změněna barva popředí. Můžete editovat křivky, nebo vrstvu zamaskovat, pokud se vám automatická změna barev nelíbí.
Funkci Nahrazení oblohy můžete libovolněkrát opakovat. Jen musíte mít jako aktuální zvolenou původní fotografii a vypnutou už hotovou skupinu vrstev Skupina nahrazení oblohy.
Já jsem si navíc zkusil vyměnit šedivou oblohu za oblohu svítání,
Pokud se vám tato varianta jeví jako nejpřirozenější, je to tím, že se jedná o skutečnou fotografii, jak jsem ji ráno, těsně před východem slunce, pořídil :-). Ta „původně“ původní vznikla, jak jinak, pomocí funkce Nahrazení oblohy za fotografii čistě šedé barvy (plátno vyplněné šedou barvou). Jak vidět, tato funkce může oblohu nejen vylepšit!
Pokud vás nová funkce zaujala, tak si ji vyzkoušejte. Nebojte se s ní experimentovat. Třeba přijdete na nečekané využití.