Pěšky s Canonem

27.4. – 1.5.2019

Stejně jako loni, i letos jsme koncem dubna absolvovali cestu s Canonem. Jen místo na kole, jsme se se Zuzkou vypravili pěšky.

Stejně jako loni jsem s sebou vzal kompakt Canon G1 X III. K němu jsem si pořídil malý stativ Rollei Traveler Star S1.

První den jsme se autobusem přiblížili do Králíků, kde jsme přespali.

Druhý den nás čekala nejdelší etapa – z Dolní Moravy, kam se přibližujeme autobusem, do Stříbrnic. Na začátek stoupáme na hřeben Králického Sněžníku, který je v mlze. Tou pak přes rozhlednu Klepáč po hranici pokračujeme až na Králický Sněžník. Celou dobu jsme v mlze, fotit není co. U slůněte se fotíme ze stativu a pak sněhem scházíme do chaty Návrší, kde jsme původně chtěli nocovat. Jenže mají plno a tak ztrácíme výšku až do Stříbrnic, kde nás čeká postel v Kralické chatě. dole alespoň není mlha, ale nahoru na hřeben vidět není.

Třetí den vystupujeme po modré značce zpět na hřeben a pak přímo po hranici do Kladského sedla. Mlha už není tak hustá a hlavně neprší ani nefouká. Není co fotit a tak brzy přicházíme do cíle – turistické chaty Paprsek. Ještě za sucha stihneme výhledy z místní sjezdovky. Když se po šesté spouští déšť, doufáme, že do zítřka přestane předpovědi navzdory.

Čtvrtý den nás čeká nejkratší část cesty. A také nejlehčí terén, v kterém můžu nést deštník, díky kterému promoknu o něco méně. Cestou do Ramzové fotím zpod deštníku zmoklé ovce. Při stoupání nahoru, pak k dešti přibývá mlha, kterou docházíme až k chatě Jiřího na Šeráku. Po večeři se mlha na deset sekund rozfoukne. Jen tak tak stačím něco vyfotit a už zas není nic vidět.

Pátý den se probouzíme do mlhy bez deště. Moc toho nevidíme, po sněhu stoupáme na Keprník a následně scházíme do Červenohorského sedla. V mlze nalézáme otevřený hotel a po občerstvení šlapeme na Švýcárnu, kde nás čeká postel. Před večeří se zdá, že se mlha trhne a tak vyrážíme na Praděd. Jenže foukne a jsme opět v mlze a z výhledů nic není. Po cestě zpět nás překvapí déšť. Z pálení čarodějnic nic nebude.

Poslední den se probouzíme do slunce a tak před šestou vyrážím fotit na Malého Děda. Po snídani pak už jen po cyklostezce scházíme do Koutů n. Desnou, odkud jedeme vlakem přes Zábřeh domů.

Vzhledem k počasí se nakonec ukázalo jako výhoda, že jsme nejeli na kole, ale šli pěšky. 

Celkem jsme ušli 90km a překonali převýšení 3200m.
Seznam rozcestníků :

Dolní Morava – penzion Na Rozcestí Pod Klepáčem Horní Morava – CZ/PL Klepáč – rozhledna Hleďsebe Přístřešek Sedlo Puchača – CZ/PL Nad Zbojnickou chatou Historický Trojmezník Králický Sněžník Pramen Moravy Socha slůněte na Králickém Sněžníku Franciska – chata HS Stříbrnická – sedlo Pod Ludmilou Nad Adéliným pramenem Návrší – tur. chata Pod Návrším Stříbrnice – kostel Stříbrnice – okraj Kralická chata Stříbrnice – okraj Stříbrnice – kostel Křížová cesta Stříbrnice Pod Kapličkou Kaplička Hraniční hora – sedlo Głęboka Jama Sviní hřbet Pod Rykowiskem – CZ/PL Kladské sedlo – CZ/PL Chlupenkovec Nad Aloisovým pramenem Aloisův pramen Medvědí bouda U Růžové boudy U Paprsku Paprsek – tur. chata Palaš Trkač Rampa Císařská lovecká bouda Petříkov Sport-Grill Petříkov – okraj Větrolam Ramzová – žst. Ramzová – parkoviště Ramzová – lanovka Nad Dobrou vodou Čerňava – lanovka Koňská vyhlídka Šerák – rozc. Šerák – tur. chata Šerák – rozc. Pod Keprníkem Keprník – vrchol Trojmezí Sedlo pod Vřesovkou Vřesová studánka Bílý sloup Červenohorské sedlo – bus ČHS – lávka, bus Jeseník ČHS – heliport Klínovec Pod Malým Jezerníkem Malý Jezerník Slatě Švýcárna – tur. chata Praděd – rozc. Praděd – vrchol Praděd – rozc. Švýcárna – tur. chata Malý děd Švýcárna – tur. chata Slatě Kamzík Petrovka Pod Hřbety Kouty nad Desnou – most, bus Areál Kouty – lan. Areál Kouty – Pohádk. les Kouty n. D. – centrum, bus Kouty n. D. – žst.