Na kole (se) 100

4. – 7.6.2020

Loni jsme místo na kole, absolvovali tradiční květnový výlet pěšky. Letos jsme byli nuceni jej posunout až na červen a vrátili jsme se opět ke kolu a trase z před dvou let.

Nebojte se, nejeli jsme na kole stovkou (snad jen, když jsme jeli vlakem na start), ale s objektivem CANON EF 100 mm f/2,8 L IS MACRO USM. Ten jsem vzal spolu s tělem Canon Eos 5D Mark III, abych se pocvičil ve focení pevným ohniskem.

Také trasu jsme lehce změnili. Tentokrát jsme se rozhodli jet z Chocně do Olomouce. Navíc jsme přidali první etapu podél Tiché Orlice a vypustili jsme nudné hanácké roviny za Olomoucí. Cestovní vybavení jsme použili stejné, jako před dvěma lety.

První den nás čekala nová etapa, kterou jsme si vyhlédli z vlaku před dvěma lety. Vede z Chocně údolím Tiché Orlice. Na oběd jsme se stavili v Ústí nad Orlicí, které jsme po objevení sedmi cukráren na místním náměstí přejmenovali na Ústí nad cukrárnami. Z něj naše cesta vedla až na vrch Kozlov nad Českou Třebovou, kde jsme se ubytovali v chatě Maxe Švabinského.

Druhý den nás čekala nejdelší etapa – z Kozlova přes Moravskou Třebovou do města tvarůžků – Loštic. Celý den drobně pršelo a tak příležitostí k focení mnoho nebylo. O to radši jsme byli za teplou koupel a postele, které nás v Lošticích čekaly přímo naproti muzea tvarůžků.

Třetí den po prohlídce muzea tvarůžků, vyrážíme na pohádkový hrad Bouzov. Počasí se umoudřilo a tak si cestu užíváme. Z hradu sjíždíme odpoledne k řece Moravě a podél jejího toku do Litovle, smrtiště (opak rodiště) Gustava Frištenského.

Poslední den už jen Litovelským Pomoravím dojíždíme v poklidu do Olomouce, odkud nás vlak i s koly dopraví zpět do Prahy.

Po loňské pěší tůře jsme se rádi svezli. Co bude příští rok, po letošní zkušenosti, nebudeme zatím plánovat. Ale něco určitě provedeme! 

P.S.

A jak se fotilo 100? Jak jsem očekával, je pro cestovní fotografii nevhodný. Buď bych potřeboval větší přiblížení (alespoň 200), nebo širší záběr. Zoomování nohama (kolem) nefunkční kvůli výrazné změně kompozice. Příště pojedeme raději s jinými ohnisky a rychlostmi :-).

Celá cesta měřila 170km, převýšení necelých 1.500m. Holt vynechání Hostýna bylo znát :-). O to větší byla pohoda.

CHOCEŇ žst. Peliny Mítkov Brandýs nad Orlicí Perná Bezpráví Serpentiny Pod Klopoty Luh Kerhartice Ústí nad Orlicí Řetová Přívrat Presy Přívrat Nad SvinnouNa šklíbandě KOZLOV chata Maxe Švabinského Nad Janovem Psí kuchyně Vidlák Opatov Dětřichov Víska Nová Ves Kunčina Sušice Moravská Třebová Linhartice Radkov Gruna Žipotín Bušín Líšnice LOŠTICE Vlčice Jeřmaň Doly Nad Špraňkem Starý pivovar Bouzov Podolí Hrabí Bílá Lhota Řimice Nové Mlýny Nové Zámky LITOVEL Lhota nad Moravou Hynkov U Tří Mostů Lovecká chata Sedlisko Chomoutov Řepčín Hejčín OLOMOUC hl. n.