2015-3. Faery – Kalsoy

4.8.2015

Z oparu vykukují obr a čarodějnice.

Druhý den na Faerech. Kalsoy. Tunely. Slunce. Defibrilátor. 

Dnes jsme vyrazili na ostrov Kalsoy i přesto, že pršelo a trajekt odjížděl v 6:40. Bez snídaně a v dešti jsme trajekt našli a jako jediní cestující za 20 minut připluli na ostrov. Tam na nás už čekal autobus, který nás provezl celým ostrovem až do vesničky Trøllanes. Cestou jsme projeli čtyři úzké jednopruhové tunely s výhybnami. My jsme z nich měli trochu strach, což byl jeden z důvodů proč jsme nejeli autem. Místní řidič to ale bravurně zvládl a cestou jsme nepotkali ani jedno auto, takže naše obavy byly plané.

Z Trøllanes jsme se pak vydali k majáku Kallur na nejsevernějším výběžku ostrova. Otevřel se před námi krásný výhled na Atlantik a okolní ostrovy. Bohužel bylo zataženo a když už vysvitlo slunce, tak opar snižoval viditelnost na minimum. Přesto jsme si trek užili a kochali se krásně zelenými loukami. Já jsem si pak přejmenoval Faery na „zelené ostrovy“.

Když jsme se vrátili zpět do Trøllanes (vesničky s asi deseti domy), našli jsme na jejím okraji luxusní domeček pro pocestné. V něm byla prodejní výstava obrazů, záchod, kuchyňka a možnost nouzového přespání. Největším šokem pak byl defibrilátor, pověšený na stěně i s návodem. Na co jej tam používají nám nebylo jasné, ale jak jsme se přesvědčili nebyl jediný, který jsme na Faerech viděli. Sešli jsme do přístavu a Zuzka objevila našeho prvního a jediného puffina na Faerech. Byl ale dost daleko, takže jsme si ho prohlíželi jen dalekohledem. Ostatní hnízdili na útesech za kopcem a tak jsme se museli spokojit jen pozorováním z dálky.

Počasí bylo stále proměnlivé a tak jsme se autobusem vydali zpět. Když jsme pak vystoupili v Klaksvíku z trajektu, přivítal nás déšť. Zajímavé je, že místním vůbec nevadí a chodí v něm teď v „létě“ v krátkém rukávu, jakoby nic.

Našli jsme si útulnou kavárničku, která připomínala „Dvě vdovy“ v Českém Krumlově a šokovaně zírali na nabídku kávy. Stálo tam „Espresso con Panna“. Objednali jsme si ho a na chvíli se ocitli v Itálii. Dnešní den i přes déšť stál za to. Zítra se s Faery bohužel rozloučíme…