ASYRAMA Dolomiti 2020(1)

Protože mě nenapadlo vhodné téma pro panorama na výšku, přistoupil jsem při tvorbě letošního kalendáře k několika změnám. . .

Tou hlavní bylo nahrazení fotky v poměru 1:3 na výšku, panoramatem na šířku v poměru 2:1, pod které jsem umístil kalendárium. To má sice užší řádky, ale jsou zase delší.

K tématu fotografií mě inspiroval rok 2020, který je symetricky nesymetrický. Už delší dobu totiž skládám symetrické fotografie a to hlavně ze záběrů milovaných Dolomit. A protože touto metodou lze z fotografie v poměru 3:2 ozrcadlením části fotografie vyrobit požadované panorama v poměru 2:1 a z Dolomit mám dostatečný počet motivů, které se hodí pro zimní i letní měsíce, bylo o tématu rozhodnuto.

Já jsem si pro sebe tato Asi SYmetrická panoRAMA (rozuměj přibližně symetrická) nazval ASYRAMA, proto se kalendář jmenuje AsyDolomiti 2020. Jak jsem při jedné návštěvě Dolomit zjistil, podobnou metodou zobrazoval Dolomiti i italský fotograf Stefano Zardini (1945-2019). Aby efekt zrcadlení umocnil, používal většinou černobílou fotografii.

Další novinkou je, že na přání uživatelů, kteří si chtějí s předstihem plánovat akce na následující rok, vyměnil jsem krycí list kalendáře za Leden roku 2021. A co je na fotografiích jednotlivých měsíců?

Leden 2020 je vyfocen od Lange Alm směrem k Dreizinnen Hut.

Únor je pohled z vrcholu Marmolady na chatu Capanna Punta Penia.

Březen jsem nafotil od chaty Camillo Giussani při výstupu na Tofanu di Rozes.

Duben je pohledem z Passo Sella směrem na masiv Marmolády.

Květen jsem nafotil od Laga di Baste při focení východu Měsíce nad Monte Pelmo.

Červen je z feráty Trince pohledem na hřeben Mesoliny nad Lago di Fedaia.

Červenec je výhled ze sedla Ciampac na Crepa Neigra.

Srpen jsem nafotil z výletu okolo masivu Plattkofel.

Září je z nástupu na ferátu na Marmoládu.

Říjen jsem nafotil od Riffugia Sandro Pertini směrem na Col Rodella.

Listopad v sobě skrývá severní stěnu Tofany di Mezzo.

Prosinec zobrazuje dvojitý Orion na masivem Marmolády.

Leden 2021 je ze sedla Forcella Lavaredo směrem na Tre, nebo quattro :-), Cime?

Asyramu můžete vyrobit i z panoramatické fotografie. Jak taková asyrama vypadá, si můžete vyzkoušet na následující fotografii a přetažením si ji vytvořit buď ze dvou levých, nebo pravých částí. Možná znáte podobné fotografie obličejů složené z levých a pravých částí obličeje.

A na konec si prohlédněte rozdíl mezi pražskou asyramou ve srovnání s orginální fotografií.

Asyrámy zaujmou nejenom novou, prostým okem neviděnou, někdy až snovou realitou, ale především nereálným světlem. Zrcadlením docílíte podobného efektu, jako když v ateliéru nasvítíte objekt ze dvou stran. Což u krajiny „normální“ cestou není možné.

Na příští rok bych chtěl kalendář opět o měsíc „prodloužit“ a vyrobit z černobílých fotografií. Jaké téma jsem pro fotografie zvolil, se dozvíte za rok na tomto místě.