Hon na kometu

Když mi v pondělí dopoledne zavolal Ondřej Neff, jestli nechci jít v Praze fotit kometu, myslel jsem si, že se zbláznil. Ale neváhal jsem a vyrazil . . .

Vždyť v Praze jsou sotva vidět nejjasnější hvězdy. Ale kometa? Jak se ukázalo, měl dobrého rádce v Liboru Hašplovi, který vše vymyslel. Více si o naší výpravě, včetně návodu, jak kometu fotit, můžete přečíst v Ondřejově článku na DigiNeffu.

Nikdy předtím jsem kometu nefotil a tak první otázka na Libora byla : „Jak dlouho bude kometa vidět?“ Nechápavě se podíval a odpověděl : „Pořád, jen co bude dostatečná tma. Ona tam je i ve dne, jenom není vidět.

Pokud by Vás zajímaly detaily o dráze, rozměrech a rychlosti komety, tak jsou uvedeny ve výše zmíněném Ondřejově článku.

Fotili jsme z Vyšehradu, odkud byl úžasný výhled na zapadajícím Sluncem zalitý Pražský Hrad. Jak jsem si naivně představoval kometu, si můžete prohlédnout po přetažení posuvníku doprava :-).

Skutečnost byla samozřejmě úplně jiná. Teprve ve čtvrt na jedenáct jsme ji na místě, které Libor vytipoval a Ondřej ověřil aplikací Star Walk 2, pomocí dalekohledu uviděli nořit se z mraků. Pro velký světelný smog nebyla pouhým okem vidět. Následovalo překotné focení, než za deset minut zmizela za mraky.

Ty byly největším problémem při sledování komety. Nezbývalo, než trpělivě čekat, až se zase vynoří. K tomu došlo někdy po tři čtvrtě na jedenáct. To už byla ale Praha i s Hradem hodně přesvícená.

Ve čtvrt na dvanáct jsme focení ukončili a pospíchali na metro a do postele.

Jak se se stejným tématem vypořádali jiní fotografové, si můžete vyhledat na internetu (dejte vyhledat „kometa neowise“ nebo „comet neowise“), nebo se můžete podívat na fotky mého oblíbeného autora Václava Bacovského, který kometu brilantně nafotil v Českém ráji. Je vidět, že krásnou fotografii lze vyfotit nejen teleobjektivem, ale i širokoúhlým objektivem. Jde jen o to, mít nápad a hlavně štěstí na  jasnou oblohu.

Pokud bude příznivé počasí, určitě si zkuste kometu taky vyfotit. K vidění bude až do konce července. Stojí to za to!

Ještě nikdy jsem neměl tak velkou radost z tak mála zachycených pixelů. Poměr cena výkon byl nepřekonatelný! :-)

P.S. Bonusová fotka z 22.07.2020 22:46 od mohyly na Bílé hoře. Kometa slábne a slábne. Na shledanou za 6766 let!