• Výhled z Dívčích hradů

Vyhlídky nad Vltavou

8. a 17.11.2015

S kamarádem Michalem jsme se rozhodli provětrat stativy a tak jsme navštívili dvě asi nejznámější vyhlídky nad Vltavou v Praze a okolí – Dívčí Hrady a Máj. Zatímco na Máji jsme už byli několikrát, na Dívčích Hradech jsme měli premiéru.

Dívčí Hrady se nachází na levém břehu Vltavy, přímo naproti Barandovskému mostu a Bránickému pivovaru. Nejlépe se tam dostanete ze stanice metra Radlická. Z vyhlídky je vidět Praha od Hradčan přes Nové město až na jih směrem ke Zbraslavi. Vypravili jsme se večer a čekali, až se začnou rozsvěcet světla a Barandovský most ozáří projíždějící auta.

Pak jsme udělali několik fotografií mostu. Já jsem vyzkoušel při dlouhé expozici měnit ohniskovou vzdálenost skokově (Cesta z pivovaru), Michal zkusil totéž plynule (Kolaps dopravy). Nakonec jsme využili zapadajícího slunce, které už z pravého břehu ozářilo jen vršky mrakodrapů jako by hořely. Na druhé straně vytvářely červánky působivé siluety návštěvníků vyhlídky.

Nakonec jsem zkusil vyfotit celé panorama, které je ale velmi úzké a tak jsem pro jeho prezentaci zvolil formu videa.

Druhá vyhlídka, kterou jsme navštívili, se jmenuje Máj a nachází se na pravém břehu Vltavy mezi obcemi Krňany a Teletín. Večer, kdy jsme se tam vypravili, bylo zataženo. Místo západu slunce jsme zkusili vyfotit podmračenou náladu vyhlídky.

Nejdříve jsem vyfotil panorama za plného světla a převedl ho do světlé a tmavé varianty. Nakonec jsem pořídil dvě panorama. Jedno těsně před západem a druhé v okamžiku, kdy se začala rozsvěcet světla v protilehlých Třeběnicích.

Pokud letos napadne v okolí Prahy sníh, určitě se sem vrátíme. Protilehlé lesy, totiž sněhem krásně vyniknou.