Viditelné do vrstev

V článcích Inteligentní objekty a Inteligentní mini objekty jsem popsal, proč dávám přednost práci s inteligentními vrstvami. Občas potřebuji vyměnit obsah inteligentních vrstev, a tak jsem si vytvořil funkci, která mi to umožní rychleji, než samotný Photoshop.

Často se mi totiž stává, že se mi nepodaří fotografii upravit celou v jedné inteligentní vrstvě. Například pro retuše ji musím převést na normální vrstvu (Například pomocí Ctrl + Alt + Shift + E), V této vrstvě pak provedu destruktivní úpravu – Vyplnění podle obsahu. Výsledek si zduplikuji do nové vrstvy (Ctrl + J) a tu převedu na inteligentní objekt, na který aplikuji další filtry, nebo vrstvy úprav.

Někdy se stane, že potřebuji dodatečně, protože jsem to předtím přehlédnul, opravit něco v původní vrstvě. Když to udělám, potřebuji výsledek dostat do následných inteligentních, nebo i normálních, vrstev. to je zejména u inteligentních vrstev velmi pracné. Proto jsem do panelu Tools 1.4 přidal novou funkci Viditelné do vybraných vrstev.

Novou verzi panelu si můžete stáhnout ZDE, nebo v sekci Download pod článkem.

Funkci použijeme v okamžiku, kdy chceme, aby se obsah některých vrstev, „normálních„, nebo „inteligentních„, nahradil tím, co zrovna vidíme.

Zaktivujeme si tedy vrstvy, které chceme vidět buď tím, že je dáme nahoru, nebo naopak vypneme ty vrstvy, které nám „zaclání„. Pak si vybereme vrstvy (pomocí levého tlačítka myši a Ctrl), kterým chceme změnit obsah a spustíme funkci Viditelné do vybraných vrstev. Ta všem vybraným vrstvám nahradí obsah za to, co vidíme. Pokud jsou vrstvy „inteligentní„, aplikují se na nový obsah ihned jejich filtry. To může nějakou dobu trvat. Vybrané vrstvy nemusí, a ve většině případů, ani nesmí být „viditelné„, přesto se jejich obsah vymění. V tom případě uvidíme výsledek až po jejich zviditelnění.

Existují dvě výjimky, kdy se inteligentní vrstva nenahradí. První je inteligentní vrstva, která vznikla automatickým převodem souboru pomocí Camera RAW. Výměnou této vrstvy by totiž přišla o možnost editace v Camera RAW poklepáním. Druhou výjimkou je, pokus se vrstva jmenuje LABcolorFzC. Ta je totiž produktem funkce [LAB barvy] z článku LAB 2 a její obsah se mění funkcí [LAB update]. Pokud byste ji přesto chtěli změnit, stačí, když ji přejmenujete.

Funkci lze použít i v jiných případech, než jsou inteligentní vrstvy a jejich dodatečné úpravy. Například můžete otevřít v jednom dokumentu více podobných fotografií pomocí SouborSkriptyNačíst soubory do balíčku. Jednu z nich si zduplikovat. Vytvořit z ní inteligentní vrstvu a libovolně ji upravit. Pak můžete zviditelnit vrstvu s jinou verzí fotografie, označit si upravenou inteligentní vrstvu a pomocí funkce Viditelné do vybraných vrstev si vyměnit obsah upravené inteligentní vrstvy. Získáte tak jinou fotografii s identickou úpravou. tu si můžete zkopírovat do nové vrstvy například pomocí Ctrl + Alt + Shift + E. Postupně tak provedete stejnou úpravu na všechny načtené fotografie.

Pokud si funkci zkusíte, určitě přijdete na využití i v jiných případech, než které jsem  výše popsal.