Superúplněk

14. listopadu 2016 byl po více než šedesáti letech letech Měsíc opět v přízemí. Protože v podobné pozici se ocitne Měsíc až v roce 2034, rozhodl jsem se, že si Superúplněk zkusím vyfotit.

Pokud by Vás zajímalo, kdy a proč Superměsíc nastává, můžete navštívit například webové stránky exoplanety.cz.

K plánování, kam půjdu Měsíc fotit, jsem použil aplikaci Sun Surveyor. Ta, jak její název napovídá, zobrazí kde a kdy vyjde a zapadne Slunce. Tytéž informace je schopna zobrazit i o Měsíci.

V modulu Mapa jsem si nejdříve kliknutím na hodiny vpravo dole zvolil den, který mě zajímal (14.11.). Kliknutím na mapu jsem si zvolil typ mapy (hybridní). Na liště pod mapou jsem si vypnul zobrazení dráhy Slunce, která mě nezajímala a naopak si zapnul dráhu Měsíce. Jeho dráha je zobrazena modrou křivkou a východ v 16:47 světle modrou úsečkou. Na spodní liště času jsem si nastavil čas na 16:52 (5 minut po východu Měsíce), kdy už by měl být Měsíc nad obzorem. Tento čas je zobrazen světle modrou úsečkou.

Pak jsem se přesunul v mapě na cílový bod (věže Týnského chrámu) a uzamkl jej ikonou cíle. Když jsem se nyní na mapě přesouval, viděl jsem zelenou čáru od fotoaparátu k cíli. Snažil jsem se najít takové místo pro fotoaparát, aby se zelená čára co nejvíce blížila nejsvětlejší modré. Přitom jsem musel volit taková místa, kam se s fotoaparátem dostanu a nic mi nebude bránit ve výhledu. Pro jistotu jsem se na místo vydal už v sobotu, abych vše ověřil.

Na místě jsem zjistil, že z místa na jih od lanové dráhy, je vedle Týnských věží vidět otáčející se Bílá labuť.

Změnil jsem proto původní záměr, vyfotit Měsíc s věžemi chrámu Matky Boží před Týnem. Místo toho  jsem se rozhodl vyfotit Měsíc v kontrastu, nejen se starobylými věžemi, ale i s neonovou labutí.

Protože den před úplňkem bylo ideální počasí, šel jsem si ho zkusit vyfotit na zkoušku. Co kdyby bylo v pondělí zataženo.

Jak jsem zjistil na místě, nebyl jsem sám. Podobnou myšlenku mělo okolo deseti fotografů.

Přestože bylo jen o den dříve, Měsíc měl vyjít o 38 minut dřív a 6 stupňů severněji než následujícího dne D.

To mělo vliv jak na pozici (o 6 stupňů severněji), ale hlavně na expozici. Měsíc totiž vycházel 10 minut před západem Slunce, takže bylo dost světla a ještě nesvítilo pouliční osvětlení, které by vytvořilo atmosféru noční fotografie.

Opar byl vysoko nad obzorem, takže Měsíc se objevil později a hlavně výš nad obzorem, než všichni čekali. To vedlo k přebíhání fotografů se stativy, při hledání ideální pozice. Vše bylo velmi rychlé a za chvíli nebylo co fotit (Měsíc byl příliš vysoko).

Bylo jasné, že pokud budeme chtít následující den uspět, budeme se muset lépe připravit a už nikam nepřebíhat.

V pondělí bylo počasí přímo ideální. A bylo to znát i na účasti. O co bylo méně oparu o to bylo na svahu více fotografů. Odhadem 20 až 30.

Všichni byli rozprostřeni na svahu severně od lanové dráhy. Já jsem ale mířil na druhou stranu za Labutí. Postavil jsem stativ, nastavil expozici, zaostřil a čekal. Pro jistotu jsem začal fotit už před východem Měsíce. Asi po pěti minutách se konečně objevil. Bohužel o kousek výš, než jsem si vysnil. Labuť jen líznul, ale i přesto jsem byl spokojený.

Jak to vypadalo, si můžete prohlédnout na krátkém Time-laps videu.

Video je výřezem se snímků pořízených 200mm objektivem s ISO 400, clonou F8 a časem 1s.

V pondělí vycházel Měsíc až 29 minut po západu Slunce, takže byla už velká tma a díky veřejnému osvětlení vznikaly velké světelné kontrasty. Výhodou bylo, že ve smogu dostal Měsíc krásnou červenou barvu a nebyl přepálený. Trochu menší tma (dřívější východ Měsíce) by nebyla na škodu.

Když opustil Měsíc Labuť, nasadil jsem si extender 2x a vyfotil si detailnější záběr s měsícem nad Labutí. ISO i clonu jsem nechal stejné, ale fotil jsem na tři časy. 1/3s pro vykreslení přepálených věží a světel. 2s pro optimální kresbu měsíce (při delším času už se na kresbě projeví pohyb měsíce). A 5s pro prokreslení tmavých částí.

Pak jsem se přesunul za ostatními fotografy na svah a vyfotil si jej mezi věžemi Týnského chrámu.

Myslím, že všichni si díky počasí focení užili a budou mít na co vzpomínat.

Jak už jsem se zmínil výše, byla trochu nevýhoda, že Měsíc vyšel až půl hodiny po západu Slunce a světelné kontrasty byly příliš velké. Podíval jsem se tedy, jak to bude v prosinci, kdy bude ještě relativně blízko Zemi.

Úplněk bude 14.12. a ten den vyjde Měsíc až hodinu po západu Slunce. Bude tedy ještě větší tma!

Ale o den dříve, 13.12. vyjde v 16:06, tedy jen šest minut po západu Slunce v takzvané modré hodince!

Když bude příznivé počasí, na Petřín se vypravím. Pokud budete mít čas a chuť, přijďte taky. Bude to stát za to!

Tak takhle to mělo vypadat!    :-)

.

.

P.S. Díky PS !!!