Vyplnit podle obsahu

Pokud funkci Photoshopu „Vyplnit podle obsahu“ (Shift+F5) používáte, určitě se Vám stalo, že někdy nezafungovala podle Vašich představ. Zejména tehdy, kdy objekt, kterému jste chtěli dát zmizet, s něčím sousedil.

O tom, že takové fotce je lépe se vyhnout, jsem psal ve svém prvním článku ..zEDITORU Proč je důležité nemít dotyky. Jenže to se nemusí vždy povést. Někdy Vám vykoukne něco za prvkem v popředí a všimnete si toho až při zpracování fotky. A pak se funkce „Vyplnit podle obsahu“ hodí.

Někdy tuto funkci používám záměrně, jako v následujícím příkladu. Vyfotil jsem bigboard proti slunci, protože mi připomínal vesmírnou loď mimozemšťanů tankující z lampy veřejného osvětlení. Jen jsem potřeboval vyměnit spodní část sloupu za oblohu. Vybral jsem jej do výběru a funkci použil.

Výsledek mě ale neuspokojil, protože Photoshop vyplnil vybranou část sloupu, místo oblohou, i částí bigboardu. Vymyslel jsem si proto následující postup.

Nejdřív jsem si uložil výběr části sloupu, který chci nahradit, pomocí Výběr uložit výběr… pod jménem“sloup„.

Pak jsem tento výběr rozšířil o plochu, ze které chci použít obraz pro vyplnění.

Tento rozšířený výběr jsem nejprve zkopíroval do schránky (Ctrl+C) a pak vložil do nové vrstvy pomocí ÚpravyVložit-speciální Vložit v místě (Shift+Ctrl+V).

Vypnul jsem všechny ostatní vrstvy a v této vrstvě jsem pomocí Výběr  načíst výběr… načetl výběr „sloup„.

Nakonec jsem aplikova funkci „Vyplnit podle obsahu“ a zapnul vrstvu původního obrázku. Dostal jsem výsledek, jaký jsem očekával – vybraná část sloupu je celá nahrazena oblohou.

Princip spočívá v tom, že Photoshop vyplňuje oblast pixely z okolí oblasti, kterou chceme vyplnit. Pokud mu z okolní oblasti odstraníme části, které nechceme pro vyplnění použít, nezbude mu nic jiného, než použít ty, které jsme mu nechali.

Nyní již mimozemské plavidlo k Zemi nic nepoutá a může po doplnění paliva odplout do vesmíru. :-)