2015-4. Faery – odjezd

5.8.2015

Opouštíme Faery podél ostrova Kalsoy.

Poslední den na Faerech. Tórshavn. Norský dům. Loučení s Kalsoy.

Dnes jsme si nejprve užili snídani, kterou jsme včera vynechali a pak přejeli do Tórshavnu. Opět jsme projeli podmořským tunelem, který má v nejnižším bodě blikající barevná světýlka. Pak jsme se za podmračeného počasí zastavili v malebné zátoce Streymnes.

V hlavním městě Tórshavnu jsme chtěli navštívit Nordic House, národní kulturní centrum Faerských ostrovů a dalších severských zemí. Chvíli jsem měl problém s jeho nalezením v GPS, protože v mapě byl označen jako „metal sheep“. Proč, jsme pochopili, až když jsme jej našli. Před jeho průčelím stojí totiž sochy ovcí z plechu. Uvnitř jsme shlédli výstavu současné severské módy a v kavárně se posilnili tradičně dobrou faerskou kávou.

Největší podiv pak způsobil všudypřítomný defibrilátor. Zřejmě mají špatnou zkušenost s reakcemi návštěvníků na vystavovaná díla. Před domem je stožár s vlajkami všech severských zemí. Kdo je všechny bez pomoci internetu poznáte, můžete se přihlásit o odměnu. Pokud jej kdykoli navštívíte spolu se mnou, máte občerstvení zdarma ;-).

Nakonec jsme se přemístili do přístavu, prošli se starým centrem a vyčkali nalodění na trajekt.

Odpoledne jsme vypluli a mezi ostrovy projeli nad podmořským tunelem, kterým jsme ráno projížděli autem. Pak jsme podél ostrova Kalsoy okolo majáku Kallur opustili Faery a vydali se směrem ISLAND….