Kolorování

Možná také vlastníte staré černobílé fotografie a rádi byste si je převedli do barevné verze. Poslední verze Photoshopu k tomu nabízí zajímavý neurální filtr. 

Abyste tento neurální filtr mohli použít, musíte si, pokud máte fotografii uloženou jako odstíny šedi, převést fotografii do režimu RGB.

Pak už jen stačí použít Filtr -> Neural filters… a v dialogu vybrat Kolorovat. Objeví se následujcí rozhraní.

V něm si vlevo vybereme filtr Kolorovat a vpravo zvolíme Automaticky kolorovat obrázek. Nyní začne pracovat neurální filtr. Sám si vyhodnotí jednotlivé objekty a přiřadí jim barvy jak uzná za vhodné. Výsledek automatického obarvení si na příkladu 55 let staré fotky můžete prohlédnout přetažením.

Vidíte, že výsledek není zdaleka dokonalý. Můžete jej částečně upravit v sekci Přizpůsobení. Můžete si například upravit Sytost, nebo Redukci barevných artefaktů a Redukci šumu. Také můžete zkusit vyvážení barevných odstínů mezi azurovou a červenou, purpurovou a zelenou a žlutou a modrou. V sekci Přizpůsobení jsou také přednastavené Profily, které můžete vyzkoušet.

Dole si můžete zvolit kam chcete kolorovaný obraz vystoupit. Zvolit si můžete mezi Aktuální vrstvou, Novou vrstvou, Novou maskovanou vrstvou, Chytrým filtrem a Novým dokumentem. Já volím vždy Novou vrstvu.

Pokud ani pak nejste s automatickým výsledkem spokojeni máte dvě možnosti, jak jej upravit. Pokud nejste spokojeni s barvami, které jednotlivým objektům filtr přiřadil, můžete využít takzvaných ohniskových bodů. Pokud kliknete do černobílého náhledu, budete moci tomuto bodu přiřadit libovolnou barvu. Tu pak filtr aplikuje na jím vybranou oblast obrázku. Tyto body můžete posouvat, kopírovat a měnit jim přiřazenou barvu.

Pokud ani tak nedosáhnete požadovaného výsledku, nezbývá, než obrázek opravit přímo ve Photoshopu. V tom případě je nejlepší zaškrtnout v Možnostech výstupu [x] Výstup jako nová vrstva plné barvy a výstup nastavit do Nové vrstvy. Ve Photoshopu tak vznikne nová vrstva, která obsahuje jen barvy a má prolnutí Barva. Vypadá asi takto :

A do této vrstvy pak můžete malovat štětcem barvami, které si zvolíte tak dlouho, až se vám výsledek líbí. V mém případě to dopadlo takto :

Ostatně takto můžete kolorovat i ve starších verzích Photoshopu bez použití neurálního filtru. Vytvoříte si prázdnou vrstvu nad vrstvou z černobílou fotografií a dáte jí prolnutí Barva. Pak do ní malujete barvami dle uvážení:

K editaci vrstvy barvy se můžete samozřejmě vracet tak dlouho, až budete spokojeni.

Kromě toho můžete také upravovat vrstvu s barevnou informací, nebo černobílou vrstvu se světlosti.

To by mohlo být výhodné i pro barevné fotografie. Ale jak rozložit barevnou fotografii na tyto dvě vrstvy? To si ukážeme příště.