Čina v Praze

Aby nedošlo k omylu. Jde o činu s malým „č“ a krátkým „i„, jak je patrné z novinových titulků : „Praha má nejvíc sněhu za 17 let„, „Na Prahu padl sníh: doprava kolabovala, lety měly zpoždění a děti nerušeně sáňkovaly„. A co v takovém případě udělá fotograf?

Když výše popsaná situace nastala, využil jsem toho, že byla neděle, vzal jsem si na sebe pohorky, péřovku, do batohu stativ a fotoaparát a vydal se na své oblíbené místo, Karlův most. Co kdyby se to opakovalo až za dalších 17 let? :-)

Společně se mnou se vypravila i Zuzka, která mi celou dobu statečně držela nad fotoaparátem deštník. Už samotná cesta na místo Nerudovkou plnou mokrého sněhu, kterého neustále přibývalo se ukázala dobrodružnou výpravou. Ale nakonec jsme dorazili na místo, kde zlákán labutěmi v Čertovce, jsem postavil stativ a vytáhl fotoaparát.

Foceno objektivem 28mm, ISO200, F5.6, 1/160s s použitím externího blesku z boku, který zvýraznil blízké vločky. Musel jsem zkusmo přesunout a nasměrovat blesk tak, aby nebyly vločky příliš vypálené. Bohužel mi vyjely ze záběru labutě, takže nic.

Pak už jsem se otočil směrem na most a dlouhým sklem se snažil zachytit atmosféru na něm. Takto vypadal celkový pohled.

Tentokrát foceno objektivem 100mm, ISO200, F5.6, 1/130s bez blesku.

Pak jsem zvolil ze stejného místa výřez (180mm) stromu a sochy se stejnými parametry.

Celý zmrzlý jsem se přemístil na levý břeh a zachytil celý most na panorama. Tady je z něj výřez.

Nakonec jsem fotil skupinu soch, které vlivem mokrého deště přišly o veškeré kontury. Počkal jsem si, až pod ní procházeli turisté a vyfotil opravdovou Čínu v čině na mostě, kterou si můžete odkrýt na následující fotografii.

Pak už jsme naprosto zmrzlí za neustálého sněžení pospíchali do tepla domova.

Existují sice tutoriály (DtPko), jak přidat sníh do fotografie, nebo dokonce pluginy (VanDerLee) pro Photoshop, ale není nad to, si sníh vyfotit v reálu. Pokud se vyskytne příležitost, určitě jí využijte! STOJÍ TO ZA TO!