Kalendář 2018

Když jsem loni vyrobil analogový kalendář Kanály 2017, dal jsem ke stažení na web jeho kopii. Letos si můžete s předstihem stáhnout prázdnou šablonu a přidat si do ní vlastní fotky.

Vygeneroval jsem ve formátu JPG prázdné listy všech měsíců v dostatečném rozlišení pro tisk na A3. Stačí si je nahrát do Photoshopu (nebo jiného editoru) a přidat doleva vlastní fotku(fotky) a do sloupců nadpisy. Podbarvení svátků jsem udělal žlutou barvou. Tu si můžete ve Photoshopu (snad mají podobnou funkci i jiné editory) pomocí „Nahradit barvu“ táhlem H-odstín jednoduše změnit, nebo táhlem L-světlost vybělit. Pak si stranu uložíte a buď vytisknete, nebo vložíte do Fotokalendáře (nemusí to být nutně od firmy CeWe, který používám já). JPG soubory si můžete stáhnout ve dvou variantách. Buď bez sloupce, nebo se dvěma sloupci. Můžete si také kalendárium přesunout doleva a dát fotky doprava.

Pro ty, kteří ovládají Photoshop jsem připravil šablony, které mají připravená místa pro vložení fotografií a vrstvy v nichž se jednoduše změní nadpisy sloupců.

Soubory PSD jsou celkem čtyři. První je  se dvěma sloupci a jednou panoramatickou fotkou na výšku (stejný styl jako na loňském kalendáři). Druhá je se třemi sloupci a jednou fotkou. Třetí je se dvěma sloupci a třemi čtvercovými fotkami (nový styl, který chci použít letos). Poslední má tři sloupce a tři čtvercové fotky.

Soubor jednoduše upravíte. Otevřete si fotografii, kterou chcete vložit do daného měsíce. Vyberete ji pomocí Ctrl+A a Ctrl+C. A přes Ctrl+V ji vložíte do vrstvy určené pro fotografii (viz. obrázek níže). Pro posun na správné místo použijte buď nástroj Move (V), nebo nástroj libovolné deformace Ctrl+T. Pak v textových vrstvách změníte nadpisy sloupců. Můžete také změnit barvu podbarvení svátků, stejně jako u šablon v JPG.

Nakonec vyexportujete jednotlivé měsíce pomocí Kompozice vrstev, které jsou v dokumentu připraveny. V okně Kompozice vrstev zvolíte jméno měsíce, který chcete zobrazit. Ten pak uložte do formátu, který chcete použít, nebo ho vytiskněte na tiskárně. Totéž zopakujte pro všechny měsíce.
Pro export můžete také použít novou funkci [Export kalendáře], kterou jsem přidal do panelu Ulož, který si můžete stáhnout ZDE. Stažený soubor Save.zip si kdekoliv rozbalte. Obsahuje adresář Uloz a soubor Instalace panelu Ulož 2.5.pdf, ve kterém najdete návod na instalaci panelu.
Po spuštění funkce [Export kalendáře] se automaticky vyexportují všechny měsíce ve formátu JPG na plochu počítače. Vyexportované JPG pak můžete vložit do libovolného Fotokalendáře, nebo vytisknout.

V případě jakýchkoliv nejasností se neváhejte na mě obrátit. Když budu vědět, rád pomůžu.

Ať se Vám kalendář podaří a dobře Vám v příštím roce slouží.