2015-5. Konečně Island

6.8.2015

Dettifoss za deště.

Konečně Island! Déšť. Vítr. Sníh. Mlha. Dettifoss. Koupání v dešti.

Konečně jsme se dočkali! V 7 hodin nás probudil palubní rozhlas s tím, že musíme do 7:30 opustit kajuty. Rychle jsme se zabalili, věci dali na chodbu a šli se nasnídat. Na palubě mezitím řádil déšť, vítr a mlha.  Podle GPS jsme vpluli do fjordu, ale břehy nebyly stále vidět. Teď by se nám hodily islandské svetry. Na výstavě v Nordic House jsme se dozvěděli, že na Islandu měla každá rodina svůj typický vzor, takže když se muži vraceli na lodi domů a nebylo ještě možno rozeznat obličeje, dali se snadno rozpoznat podle vzoru na svetru.

Za stálého deště jsme se bez problémů vylodili a zamířili nahoru do kopců. Brzy jsme dohnali cyklisty, kteří sice vyjeli z trajektu jako první, ale už první kopec s převýšením přes 600 metrů jim dal zabrat. Vůbec jim v tom dešti a větru nezávidíme. V kopci také ležely vedle silnice zbytky sněhu, který tady mimořádně napadl v červenci. Spolu s nevalnou předpovědí na nás padá deprese. V městečku Egilsstaðir jsme zakoupili zásoby na další dny a po silnici č.1 vyrazili do Mývatnu.

Protože času máme dost, udělali jsme si malou zajížďku k vodopádu Dettifoss. Po levém břehu řeky Jökulsá á Fjöllum k němu vede nová asfaltová silnice. Za stálého deště jsme se k němu šli projít. Cesty byly v dešti mimořádně klouzavé, ale máme trekové hole a tak nám to nevadí. Udělali jsme pár fotek zpod deštníku a doufáme, že se sem ještě vrátíme za příznivějšího počasí.

Pak už jsme zamířili k jezeru Mývatn, kde jsme se ubytovali, zatím na dvě noci, v kempu Vogar. Využili jsme chvíli, kdy nepršelo (hláška „všimni si, že neprší“), postavili stan a udělali si večeři. Pak jsme se zajeli vykoupat do termálních lázní Jarðböðin, kde jsme na sebe nechali padat obrovské kapky ledového deště. Naše vyhlídky byly zatím spíše deštivé. Uvidíme, co přinese následující den…