2015-13. Brunavík

17.8.2015

Louky a jezero nad zátokou Brunavík ve východních fjordech.

Brunavík.

Dnes bylo od časného rána slunce. Po snídani a povinné kávě v Alfa Café, jsme popojeli k východišti turistických cest a vydali se na trek do zátoky Brunavík. Cesta vedla nejdříve travnatým úbočím do sedla Brúnavíkurskarð asi 340m n.m.. Odtud jsme sešli podél řeky Víknarslóðir k moři, kde nás přivítala chata „první pomoci“.  Byla to plechová chatka natřená na oranžovo, ve které se normálně spát nesmí. Slouží hlavně námořníkům pro případ nouze.

Brodem přes řeku jsme sešli na kamínkovou pláž k oceánu.  Voda byla ledová i přes to, že slunce pálilo. Ke koupání jsme odvahu nenašli a tak jsme se jen kochali. Odpoledne jsme se vrátili přes jiné sedlo a zašli si do Alfa Café na „Soup of the day“, což byla vynikající rybí polévka s chlebem a máslem, k níž byla i káva, nebo čaj. Místnost kavárny byla vyzdobena obrazy jednoho z největších islandských malířů, J.S. Kjarvala, který zde maloval portréty místních lidí v období mezi světovými válkami.

Večer jsme využili počasí a šli fotit západ slunce nad horami. Zítra nás čeká přejezd do vnitrozemí do Laugarfellu, chaloupce s termálními bazénky, kde jsme si objednali ubytování. Snad tam v pořádku trefíme…