Patálie se světlem

Nebojte se, nejde o problémy se světlem při focení, ale o problémy s uchováním Betlémského světla, které jsme letos poprvé měli doma.

Betlémské světlo jsme měli doma už od pátku a potřebovali jsme jej zachovat až do neděle, abychom si od něj mohli připálit svíčky na stromečku. To jsme vyřešili lucernou s dostatečně velkou svíčkou. Z pátku na sobotu svíčka sice nezhasla, ale Zuzka se moc nevyspala. Měla totiž obavy, že od svíčky chytne nábytek, a tak se v noci pravidelně budila a chodila svíčku kontrolovat.

Sobota večer před výměnou svíčky.

To mě inspirovalo k tomu, že by svíčku mohl hlídat fotoaparát. Když už vyhoříme, aspoň to budeme mít zdokumentováno :-). V sobotu večer jsme svíčku vyměnili za novou. Pro porovnání jsem do záběru přidal čajovou svíčku, jak dlouho vydrží svítit (zhasla někdy po půl desáté). Na stativ jsem nachystal fotoaparát. Připojil k němu časovač od CamRangeru. Nastavil cyklus po třech minutách a protože byl v záběru přímý zdroj světla, zvolil jsem expoziční bracketing s +-2EV. Nastavil jsem ISO 100, clonu F8 a časy 1, 4 a 16 sekund.

Focení jsem spustil v sobotu v 17:23 a šel v klidu spát. V neděli ráno po osmé jsem s hrůzou zjistil, že jsem podcenil životnost baterky a fotoaparát nefotí. Baterii jsem vyměnil a focení znovu spustil až do desáté hodiny, kdy bylo potřeba vyměnit svíčku.

Když jsem přetáhl fotografie z foťáku do počítače, zjistil jsem, že nemám fotky od 4:25 do 8:19. Kupodivu v té době už svíčka téměř neubývala. Přesto je drobný skok vidět na videu v čase 1:09. Celkem jsem pořídil 348 trojnásobných expozic. Ty jsem musel před zpracováním videa nejprve převést na jednu HDR expozici. Marně jsem hledal ve Photoshopu metodu, jak to provést hromadně. Kdybyste věděli, jak na to, napište mi, rád se o vaši zkušenost podělím. Mě se to nakonec povedlo jiným editorem. Kterým a jak, popíšu v některém z dalších článků zEditoru.

Nakonec jsem jednotlivé snímky spojil do videa, podobně jako před třemi lety Štědrý den 2015. Pokud by Vám video nešlo přehrát přímo na stránkách, můžete se na něj podívat na Youtube.

Nevyhořeli jsme. Betlémské světlo jsme si užili a tak nezbývá, než se těšit na Vánoce, které