• Volovec s Kriváněm v pozadí

  • Pohled na Roháče zpod Pachoľa

  • Zleva Tri Kopy, Hrubá Kopa a Baníkov

  • Ostrý Roháč mezi Rákoněm a Volovcem

  • Mlžný výhled z Lúčné

  • Prales před Sedlem Pod Osobitou

Roháče 2020

13. – 18.9.2020

Opět po pěti letech jsme na poslední chvíli, těsně před povinnými testy, navštívili Roháče, abychom si odpočinuli před nastávajícím podzimem.

Tentokrát jsme se ubytovali v Oravici, přímo proti termálním lázním, které jsme každý den po túře poctivě navštěvovali. Regenerace se nesmí podceňovat.

První den jsme se vydali na krátký okruh Juráňovou dolinou přímo z Oravice. Nahoru po červené značce úzkým kaňonem, kde dříve vedla silnice pro koňské povozy vybudovaná na kládách rozepřených mezi skálami.

Druhý den jsme vyrazili na přechod západní části Roháčů. Zaparkovali jsme ve Spálené dolině u lanovky, kterou jsme vyjeli nahoru. Od ní jsme vystoupali na Zadný Salatín a pak jsme přes Brestovou, Salatín, Skriniarky a Pachoľa sešli do Baníkovského sedla. Odtud jsme se Spálenou, Zelenou a Roháčskou dolinou vrátili zpět k autu. Večer jsme pak strávili v termálech Oravice, kde jsme zregenerovali.

Příští den, unavení z předchozího výletu, jsme absolvovali jen krátkou procházku k Ťatliakově chatě a zpět. Ve středu jsme pak ráno vyrazili autobusem na Zverovku. Odtud jsme Látanou dolinou vystoupali na Lúčnou a přes Polsko se Bobroveckou dolinou vrátili do Oravice.

Poslední den jsme se autem přiblížili do Spálené doliny a přes Ťatliakovu chatu vystoupali do sedla Zábrať a dále na Rákoň. Původně jsme chtěli jít na Ostrý Roháč, ale protože bylo zataženo a nahoře bychom stejně nic neviděli, vrátili jsme se přes Lúčnou, Roh, Kasne a Sedlo pod Osobitou na Zverovku.  Tato cesta není zrovna nejpoužívanější. O to více v počasí, které panovalo (zataženo, mlhavo a drobný déšť) vynikly úseky, místy připomínající prales. Večer jsme naposledy navštívili termály, na které jsme si zvykli a které nám budou doma chybět.

Cestou domů jsme se stavili v Tiesňavách NP Malá Fatra. Zaparkovali jsme u silnice vedoucí z Terchové do Vrátné Doliny a prošli si okruh po zbojnickém chodníku. Pak už jsme se vydali na cestu domů.